Ako vysadiť záhradu? Tipy a inšpirácia

Človek je najšťastnejší z toho, čo sám vytvorí. Ak premýšľate, ako vysadiť záhradu, ale nemáte jasnú predstavu, prečítajte si tento článok. S dostatočnou inšpiráciou to dokáže každý.

Do úvahy by sa mal brať štýl záhrady, podmienky jednotlivých stanovíšť (slnko/tieň, vlhká/suchá pôda, kyslá/sladká pôda), farba a veľkosť kvetov a celkové usporiadanie záhrady. Začnime úplne od začiatku – predstavte si, že budujete úplne novú záhradu (čo môže byť pre niektorých z vás reálna situácia).

Reklamy

Usporiadanie záhrady

Najprv si ujasnime, čo chceme mať v záhrade: stromy (ovocné, ihličnaté?), kríky, kvety, plodiny, vodný prvok, miesto na sedenie, gril, bazén…

Až podľa umiestnenia stromov atď. sa rozhodujeme o konkrétnej vegetácii a jej zoskupení podľa farby, veľkosti atď.

Výškové záhradné poschodia

Záhrada je rozdelená podľa výškových úrovní od najvyššej po najnižšiu:

  • Stromy – základom výsadby sú stromy, ktoré sú potom dominantou záhrady po celý rok (dôležité sú najmä vždyzelené ihličnany, pretože sú krásne aj v zime).
  • Vyššie kríky – vyššie kríky sú na druhom mieste. Podobne ako nižšie kríky môžu byť ihličnaté, listnaté, kvitnúce alebo nekvitnúce.
  • Nižšie kríky
  • Rastliny (a pôdopokryvné rastliny, ako je horizontálna skalka)

Perspektíva

Rastliny, ktoré sú voňavé alebo majú zaujímavé kvety a listy, by mali byť umiestnené v prednej časti záhrady. Budú najbližšie k ľudskému oku a možno ich plne oceniť. Na druhej strane, zadná časť záhrady by mala byť vyplnená stromami, kríkmi alebo vysokými, výraznými rastlinami, ktoré sú viditeľné z diaľky.

Podmienky biotopu

  • Svetlo/stín
  • Vlhká pôda/suchá pôda
  • Výživná pôda/pôda bez živín (všeobecné pravidlo: „čím čiernejšia a kyprejšia, tým viac živín“)
  • Veterný/chránený biotop
  • Kyslá/sodná pôda
  • Množstvo vápnika v pôde

Keď už máte predstavu o podmienkach na jednotlivých stanovištiach (je možné, že ak máte menšiu záhradu, podmienky budú rovnaké na všetkých stanovištiach, pričom maximálny rozdiel bude vo svetle a tieni), zaobstarajte si podľa toho rastliny.

brown and black bench on garden

Záhrada, ktorá kvitne po celý rok

Záhrada by mala byť navrhnutá tak, aby jej časť kvitla v každom ročnom období a vyzerala tak živá po celý rok. Farby a textúry listov, kvetov a plodov sa počas roka menia. Samozrejme, neexistuje rastlina, ktorá by kvitla po celý rok, ale existujú rastliny s veľkými a zaujímavými listami, ktoré zdobia záhradu počas leta aj zimy (napríklad bohyška, ktorá má tisíce kultivarov).

Farby

Vo väčšine prípadov nie je potrebné vysádzať príliš veľa druhov rastlín, ale skôr vytvoriť zmysluplnú a ucelenú kompozíciu. Záleží na požadovanom efekte, ale vo všeobecnosti by záhrada nemala pôsobiť preplnene a chaoticky alebo naopak nudne, monotónne či dokonca strnulo. Zaujímavý môže byť výber stromov s nápadne sfarbenými listami (napríklad červený drieň Thunberg, fialová jarabina, zlatý javor palmolistý, ale aj strieborná jedľa).

Inšpirácia

Rozprávkový les na mokrej zemi

Ak máte v záhrade kúsok, v ktorom sa drží vlhkosť, alebo dokonca jazierko, môžete okolie vysadiť vlhkomilnými rastlinami, vziať peň obrastený machom, vytvoriť malú dekoratívnu skalku a spoločne vytvoriť rozprávkový kútik.

red metal bench near water fountain

Špeciálna skalka

Ak plánujete skalku, nebojte sa kreatívne využiť staré tehly alebo kvádre (tie sa dajú použiť ako kvetináče).

Rastliny do skalky: aromatické byliny, okrasné trávy, suchomilné trvalky, levanduľa, šalvia, chrpa, materina dúška, rozchodník, náprstník, deväťlistý rozchodník, zimolez, rozchodník, plazivý prasličník, jaseň.

Kreatívne kvetináče

Kvety nemusia rásť len na záhonoch a v debničkách. Máte staré kolieska, lieviky, hrnce, kanvice, palety, sudy alebo zásuvkovú skriňu? Rovnako môžete vykopať dieru do pňa alebo ležiaceho kmeňa a zasadiť do nich rastliny. Dokonca aj na soške môžete nájsť miesto na malú rastlinu.

Podobné články