Ako vybrať kliešťa?

Pokiaľ na sebe nájdeme po prechádzke v lese či v prírode kliešťa, ide vždy o nepríjemnú záležitosť. Keďže kliešte môžu prenášať nepríjemné choroby, mnoho ľudí z nich má až fóbiu. Nie je potrebné sa ich ale prehnane báť – nie každý kliešť skutočne infekciu prenáša. Po tom, čo na sebe kliešťa nájdete, je ale nutné okamžite začať s jeho vyberaním. Ako odstrániť kliešťa?

Reklamy

Najprv sa presvedčte o tom, že to kliešť je

Keď na koži uvidíte malú čiernu bodku, najprv si zistite, či to vôbec kliešť je. Ako vyzerá kliešť v koži?

Je veľký približne 2-4 mm, na chrbte má čiernohnedý fľak a viditeľné sú hlavne jeho nohy, ktorých je 8. Podľa tých ho spoľahlivo rozoznáte. Môžete sa skúsiť bodky zľahka dotknúť – pokiaľ sa na jednej strane z kože dvíha a na druhej pevne drží, je to kliešť.

Častokrát si ale kliešťa proste nevšimnete a ten sa po čase ohlási sám – miesto vás začne strašne svrbieť a pri škrabaní sa odhalíte votrelca. Okamžite by ste mali začať s jeho vyberaním.

Postup, ako vytiahnuť kliešťa

  1. Najprv si umyte ruky.
  2. Vezmite si špeciálny háčik na vyberanie kliešťa, prípadne pinzetu. Buďte ale veľmi opatrní. V žiadnom prípade nesmiete kliešťa rozpučiť – nechytajte ho za brucho, snažte sa ho uchopiť čo najbližšie pri koži za hlavu.
  3. Nič nevytáčajte, kolmým ťahom hore kliešťa vytiahnite. Pokiaľ nejde hneď, nepanikárte. Postupne ho takto uvoľňujte, kliešť skôr či neskôr povolí. Pokiaľ ho nakoniec aj tak odtrhnete od hryzadiel, nechajte ich tak – tých sa telo neskôr samo zbaví. V rane sa nerýpte ihlou.
  4. Ranu vydezinfikujte.

Pokiaľ sa bojíte, že pinzetou kliešťa rozpučíte, tak vás zrejme bude zaujímať, ako vybrať kliešťa bez pinzety. Existujú na to špeciálne háčiky, ich použitie je omnoho bezpečnejšie.

Pri extrakcii kliešťov ale hlavne nikdy nepoužívajte rôzne krémy či oleje, ako radia niektoré babské rady. Kliešť sa začne dusiť, bude chcieť sám z rany utiecť, bude sliniť a môže dôjsť aj k vyvrhnutiu obsahu jeho čriev. Tým len zvýšite riziko infekcie. Kliešťa je lepšie prepadnúť nečakane zo zálohy rozhodným ťahom pinzety.

Ako vybrať kliešťa psovi?

Nie je potrebné snažiť sa nájsť pre vášho domáceho miláčika iný postup. Aj v prípade kliešťov na psoch sa preto riaďte rovnakým, vyššie popísaným postupom.

Čo robiť po vytiahnutí kliešťa?

Ranu dôkladne vydezinfikujte. Potom začína jej sledovanie – mierne začervenanie a svrbenie po vybratí kliešťa po dobu pár dní je úplne normálne. Kruh začervenania by sa ale nemal rozširovať – pokiaľ k tomu dôjde, môže ísť o prvý príznak boreliózy. Začervenanie i svrbenie by pomaly malo odznievať, nie naopak – v prípade akýchkoľvek komplikácii v rane okamžite navštívte lekára.

kliešť
kliešť

Základom je prevencia

Lepšie ale než kliešťa vyberať je bojovať s ním už dopredu – prevenciou. Na výlety do lesa sa preto obliekajte do dlhých nohavíc a rukávov, používajte vysoké ponožky.

Používajte repelenty. Môžete si ich zakúpiť, prípadne si môžete vyrobiť vlastné repelenty podľa rôznych receptov.

Na prechádzke putujte schodným terénom, nie cez tie najväčšie podrasty a kroviny. Pred príchodom domov sa vyplatí vyprášiť vrchné diely oblečenia.

Po príchode je dobré skočiť rovno do sprchy – kliešte často po našom tele cestujú vskutku dlhú dobu, než sa nakoniec prisajú. Tým, že sa ihneď vysprchujete, sa vám možno podarí spláchnuť kliešťa rovno do potrubia.

Podobné články