Skladujte svoje šperky správne: Tipy na perfektnú organizáciu

Prípravy na dôležitý večer vrcholia a vy nemôžete nájsť presne tú retiazku a náušnice, ktoré si práve chcete vziať? Niektoré šperky môžete mať v kúpeľni, iné v spálni, ďalšie starostlivo ukryté v spodnej zásuvke komody v obývačke. Prestáva vás toto neustále hľadanie šperkov baviť? Poradíme vám, ako šperky skladovať tak, aby ste ich mali vždy prehľadne poruke a zároveň ste predĺžili ich bezchybnú krásu.

Ako začať s upratovaním šperkov

Vyberte na stôl všetky svoje šperky. Ak ste na sebe nejaký šperk nemali už dlhší čas (rok alebo dva) a nemá pre vás významnejšiu citovú hodnotu, zbavte sa ho. Zostanú vám len tie šperky, ktoré budete naozaj nosiť. Pri pohľade na ne zistíte, koľko miesta potrebujete.

Rozdeľte šperky podľa typu kovu a zdobenia

Odporúča sa, aby ste každý druh drahého kovu uchovávali osobitne. Oxidácia konkrétneho šperku závisí od percenta zliatiny a percenta kovu obsiahnutého v celom šperku. Rôzne kovy majú aj rôznu škálu tvrdosti. Zlato je napríklad pomerne mäkký materiál, ktorý by mal byť uložený na hladkom mäkkom povrchu. Ostré hrany a vložené kamene môžu iné šperky poškriabať. Preto odporúčame nedávať všetky prstene do jednej misky. Pozor si dávajte aj na ostré zapínanie náušníc. Môže poškriabať ostatné šperky.

Kde je najlepšie skladovať šperky

Pri skladovaní šperkov je najdôležitejšie sucho, izbová teplota a miesto mimo dosahu priameho slnečného žiarenia. Ideálnou voľbou je šperkovnica alebo zásuvka vystlaná jemnou látkou. V ponuke sú aj rôzne stojany na prstene, náramky a náušnice.

Šperky si na noc zložte

Odporúčame vám, aby ste si šperky na noc zložili. Ich zapínanie alebo ostrejšie časti sa môžu počas spánku zachytiť o posteľnú bielizeň, oblečenie alebo vaše vlasy. Retiazkové náramky a náhrdelníky sa vám môžu v noci zamotať. Preto ich vždy ukladajte tak, aby ste sa vyhli ich prekríženiu. Môžete ich voľne položiť vedľa seba alebo použiť niektorý z praktických stojanov na retiazky.

Šperky potrebujú pravidelnú starostlivosť

Pri správnom skladovaní šperkov bude starostlivosť o ne menej náročná a rozhodujúce je aj to, ako sa o ne staráte počas dňa. Zložiť si ich pred športom by malo byť samozrejmosťou. Strieborným prsteňom neprospieva časté umývanie rúk, pri kontakte s vodou pomaly strácajú svoj lesk. Mydlo a iná kozmetika sa usádzajú v rôznych záhyboch a zdobení šperkov. Pomaly potom podliehajú oxidácii, ktorej hlavným prejavom je sčernenie. Máte doma takéto sčernené strieborné šperky? Prečítajte si článok ako vyčistiť striebro a šperky z neho. Nájdete v ňom hneď niekoľko šikovných tipov, vďaka ktorým im vrátite pôvodnú krásu.

Ako skladovať šperky pri cestovaní

Ak chcete mať svoje šperky správne uložené aj na cestách, odporúčame menšie kompaktné šperkovnice z ľahkého látkového materiálu. Na cesty si vyberajte také doplnky, o ktorých viete, že sa hodia k väčšine outfitov. Premyslite si aj to, či budú v hotelovej izbe naozaj v bezpečí. Väčšina z nich má dnes vlastný trezor, bezpečné uloženie ponúka aj recepcia hotela vo svojom trezore.

Ak máte šperkov viac, je zložité udržať v nich poriadok. Podobne ako pri oblečení, aj pri šperkoch platí, že sa cítite oveľa lepšie, keď má ich uloženie svoj systém.

Podobné články