Žalúzie alebo rolety? Automatické ovládanie šetrí čas a peniaze

Tienenie zohráva dôležitú úlohu v každom ročnom období. V lete chráni váš dom pred prehrievaním a na jeseň alebo v zime prispieva k úsporám energie tým, že pôsobí ako izolačná vrstva. Počas slnečných dní môže nahradiť konvenčné vykurovanie využitím slnečnej energie.

Vďaka inteligentnému ovládaniu sa navyše nemusíte starať o tienenie, pretože funguje v spojení s vykurovaním. Riadiaca jednotka, ako je Loxone Miniserver, zabezpečuje dokonalú spoluprácu medzi jednotlivými technológiami a prispôsobuje ich funkciu aktuálnym vnútorným a vonkajším podmienkam.

Reklamy

Vnútorné alebo vonkajšie tienenie?

Prvý veľký rozdiel je medzi vnútorným a vonkajším tienením. V porovnaní s vnútorným tienením predokenné rolety alebo žalúzie zachytávajú značnú časť tepelného žiarenia skôr, ako sa dostane do interiéru.

Okenné žalúzie alebo rolety teda plnia podobný účel, ale líšia sa v detailoch, ktoré nie sú zanedbateľné. Pokiaľ ide o základnú funkciu tepelnej ochrany, oba tieniace prvky ju plnia veľmi dobre. Väčšia variabilita žalúzií im však umožňuje lepšie sa prispôsobiť aktuálnemu počasiu. Táto variabilita sa naplno prejaví pri použití inteligentnej automatizácie, ktorá umožňuje nielen vyťahovanie a sťahovanie žalúzií alebo roliet. V prípade žalúzií je možné nastaviť aj sklon lamiel, čo oceníte najmä v obývacích izbách počas dňa. Žalúzie chránia pred slnečnými lúčmi, ale zároveň prepúšťajú do miestnosti dostatok svetla.

Na druhej strane sú rolety odolnejšie voči silnému vetru a násilnému vniknutiu. Dokážu vytvoriť absolútnu tmu a aj z hľadiska zvukovej izolácie fungujú o niečo lepšie ako žalúzie.

Automatické žalúzie a rolety: aké sú ich výhody?

Koľkokrát denne ručne meníte polohu žalúzií, roliet alebo iného tienenia vo vašej domácnosti? Trikrát? Päťkrát? Možno ešte častejšie? Vďaka automatickému ovládaniu tieniacej techniky s Loxone sa už nemusíte o nič starať. Na toto neuveriteľné pohodlie si rýchlo zvyknete a pochopíte, že nepotrebujete žiadne šnúrky ani zbytočné tlačidlá na stenách.

Automatické žalúzie sú navrhnuté tak, aby inteligentne regulovali osvetlenie miestnosti a tok slnečného svetla. Na základe zemepisných súradníc budovy pozná Loxone Miniserver aktuálnu polohu slnka a presný čas východu a západu slnka. Automatické ovládanie žalúzií myslí a pracuje za vás, predstavte si, že celý deň stojíte pri tlačidlách a ovládate vonkajšie žalúzie v celom dome na základe aktuálnych vnútorných a vonkajších podmienok.

Slnko ako zdroj tepla

Slnko je prirodzeným zdrojom tepla a v zimných mesiacoch nám žalúzie pripojené na Miniserver pomáhajú využívať túto energiu zadarmo. Málo známym faktom je prínos tienenia v zime, keď môže výrazne znížiť náklady na vykurovanie. Tienenie však možno použiť aj ako tepelný štít, ktorý pôsobí ako ďalšia izolačná vrstva.

Automatické tienenie je aktívne takmer po celý rok. Akonáhle teplota klesne pod určitú úroveň, Loxone Miniserver je pripravený vykurovať budovu pomocou prirodzenej slnečnej energie. V zime to znamená, že žalúzie nemusia byť zatiahnuté, aby slnko čo najviac zohrievalo interiér.

Podobné články