Založte si krásny trvalkový záhon

Založenie trvalkového záhonu môže byť úžasným spôsobom, ako pridať krásu a farbu do vašej záhrady alebo okrasného priestoru. Trvalky sú rastliny, ktoré každoročne kvitnú, a vďaka tomu  vytvárajú pravidelné potešenie pre vaše oči. Pri správnom výbere rastlín vás nebude trvalkový záhon oberať ani o veľa vášho voľného času a tak si môžete užívať pohodu na záhrade bez väčšej námahy. 

Reklamy

Dobrý plán ako základ všetkého

Prvým krokom pri zakladaní trvalkového záhonu je plánovanie a dizajn. Najdôležitejšie je určiť miesto pre váš trvalkový záhon. Pozrite sa na svoj záhradný priestor a zvážte, ktoré miesto by bolo ideálne pre váš záhon. Kvetinové záhony pri plote sú veľmi obľúbené. Myslite aj na ľahký prístup ku kvetinám kvôli starostlivosti.  Zvážte slnečné a tieňové podmienky, veľkosť záhonu a jeho umiestnenie vzhľadom na okolité prvky ako sú stromy alebo budovy. 

Myslite na to že dizajn a štruktúru vášho trvalkového záhonu si môžete zvoliť ľubovoľne podľa vašich predstáv. Zvážte rôzne tvary a veľkosti záhonu, ako aj rôzne výšky a farby rastlín. Môžete si vybrať symetrický alebo nepravidelný dizajn, alebo kombinovať rôzne štruktúry a výšky rastlín pre zaujímavý vizuálny efekt.

Je dôležité zistiť si pôdne podmienky vo vašom záhradnom priestore, ako je typ pôdy, pH hladina a úroveň vlhkosti. Niektoré trvalky preferujú kyslú pôdu, zatiaľ čo iné sa cítia lepšie v alkalických podmienkach. Zistite si aj, či je vaša pôda dobre odvodnená alebo či má tendenciu byť suchá alebo vlhká. Podľa toho akú máte pôdu si môžete následne zvoliť aj trvalky ktoré zasadíte. 

Pri výbere trvaliek zvážte aj klimatické podmienky a myslite aj na to, ktoré trvalky spolu vytvárajú správnu kombináciu. Či už je to ich farbami, textúrami alebo kvitnúcimi časmi. Zvážte aj rôzne sezóny kvitnutia, aby ste dosiahli trvalý záhon s kontinuálnym kvitnutím.

skalka

Pripravte vašim trvalkám vhodný domov

Pred začatím prípravy pôdy je dôležité vyčistiť plochu od buriny a odstrániť akékoľvek nežiaduce rastliny alebo korene. Tým sa zabráni konkurencii o živiny a priestor medzi trvalkami a minimalizuje sa riziko rýchleho rastu nežiaducich rastlín. Organický materiál ako kompost, hnojivo alebo listová pôda môže výrazne zlepšiť kvalitu pôdy a poskytnúť rastlinám potrebné živiny. Vhodný organický materiál pridajte do pôdy a dobre ho premiešajte, aby sa rovnomerne rozložil.

Po pridaní organického materiálu upravte povrch pôdy aby bola rovnomerná. Použite hrable na vyrovnávanie a vyhladenie povrchu pôdy, čím vytvoríte ideálne prostredie pre výsadbu a pestovanie trvaliek. Pred výsadbou rastlín zavlažte pôdu, aby bola vlhká, ale nie premočená. Tým sa zabezpečí, že rastliny budú mať dostatok vody pri zakoreňovaní a zlepší sa ich schopnosť adaptovať sa na nové prostredie.

Výber a výsadba rastlín

Pri výbere rastlín do trvalkového záhonu je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, aby ste dosiahli harmonickú a esteticky príjemnú kombináciu rastlín, ktoré budú spolu dobre fungovať a tvoriť atraktívny záhon. Pri výbere rastlín zohľadnite klimatické podmienky vášho regiónu a expozíciu miesta, kde bude záhon umiestnený. Niektoré rastliny preferujú slnečné stanovište, zatiaľ čo iné rastú lepšie vo tieni. Vyberte rastliny, ktoré budú mať vo vašej záhrade dokonalé podmienky.

Zvážte výšku a štruktúru rastlín, aby ste dosiahli vyvážený a atraktívny vzhľad záhonu. Kombinujte rastliny s rôznymi výškami a textúrami, ako sú trávy, kvitnúce rastliny, kríky a stromčeky, aby ste dosiahli rôznorodosť a zaujímavosť. Myslite na farebné kombinácie a kontrasty, ktoré chcete dosiahnuť . Následne vyberte rastliny s rôznymi kvetinovými farbami, listovými textúrami a tvarmi, ktoré spolu dobre kontrastujú a dopĺňajú sa. Kombinujte teplé a chladné farby pre zaujímavý vizuálny efekt.

Je tiež dôležité zvážiť koľko času chcete vášmu okrasnému záhonu venovať času. Tento faktor zvážte pri výbere rastlín. Niektoré trvalky sú náročnejšie na starostlivosť a vyžadujú pravidelnú zálievku, hnojenie alebo orezávanie, zatiaľ čo iné sú odolnejšie a menej náročné na údržbu. Určite nechcete, aby bola burina v dohľadnej dobe všade. Keď sa tak stane, použite odstraňovač buriny a váš záhon zostane krásny.

Dá sa to aj bez slnka

Ak na vašu záhradu nesvieti slnko, alebo svieti iba v určité časti dňa vôbec nemusíte zúfať. Na trhu nájdete veľké množstvo tieňomilných trvaliek, ktoré slnko nepotrebujú. Trvalkový záhon v tieni má určite výhodu v tom že nepotrebuje také časté zalievanie ako okrasná záhrada ktorá sa nachádza na priamom slnku. Nižšie spomenuté trvalky sú vhodné najmä do tieňa:

Hosta

Hosty sú populárne trvalky pre tieňové záhony vďaka svojim atraktívnym listom rôznych tvarov, farieb a textúr. Listy môžu byť lesklé, matné, s prúžkami alebo môžu mať farebné okraje. Vytvára  husté porastové koberce nie je náročná na starostlivosť. 

hosta
Hosta

Astilba

Astilby sú ďalšie trvalky vhodné pre tieňové záhony. Majú vzdušné kvety v rôznych farbách, ako sú biela, ružová, červená alebo fialová, a kvitnú počas celého leta. Ich kvety dodávajú záhonu jemný a romantický vzhľad.

Astilba
Astilba

Heuchera

Heuchery, známe aj ako kamzičník, sú trvalky s atraktívnymi listami rôznych farieb a textúr. Majú krásne výrazné kvety a sú vhodné pre tieňové záhony alebo miesta s polotieňom.

Heuchera
Heuchera

Lamium

Lamium, tiež nazývané jarník, sú nízke trvalky s listami v tvare srdca a drobnými kvetmi. Sú odolné voči tieňu a taktiež dobre znášajú sucho. Vďaka tomu je táto rastlina vhodná aj pre záhradníkov začiatočníkov.

Lamium
Lamium

Pulmonária

Pulmonárie sú trvalky s farebnými listami a kvetmi, ktoré kvitnú v ranných jarných mesiacoch. Ich listy majú často atraktívne škvrny alebo prúžky a sú ideálne pre záhony v tieni.

Pulmonária
Pulmonária

Tieto trvalky sú len niektoré z mnohých možností pre záhony s minimálnym osvetlením. Pri výbere rastlín pre takýto záhon je dôležité venovať pozornosť ich potrebám a preferenciám, aby ste dosiahli esteticky príjemný a zdravý záhon, ktorý bude potešením pre vašu záhradu.

Podobné články