Ako si vybrať farby do interiéru vášho domova? Máme niekoľko tipov

Farba stien zohráva kľúčovú úlohu pri vytváraní atmosféry a celkového vzhľadu interiéru vášho domu. Správne zvolené farby rozjasňujú priestor, vytvárajú pocit harmónie a pozitívne ovplyvňujú náladu ľudí v miestnosti. Pri výbere farieb je dôležité zvážiť rôzne faktory, aby bol výsledok dokonalý. Zároveň si dobre uvedomujeme, že preferencia farieb v interiérovom dizajne je veľmi subjektívne rozhodnutie, neexistuje žiadna zlá alebo správna cesta výberu. Tu je však niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri hľadaní ideálnych farieb pre váš domov.

Reklamy

Zvážte úroveň svetla v miestnosti

Pri výbere farby stien odporúčame zvážiť množstvo prirodzeného svetla, ktoré do interiéru vstupuje. V miestnostiach, kde je takéhoto svetla málo, odporúčame zvoliť svetlejšie farby, ktoré ich opticky zväčšia.

Ak je v miestnosti dostatok svetla, nemusíte sa obávať ani výberu tmavších odtieňov. Tie môžu interiéru dodať na útulnosti.

Nájdite inšpiráciu pre farby

Nemáte žiadnu predstavu o tom, akú farbu by mohla mať izba? Skúste sa riadiť farbami, ktoré už majú vo vašej izbe svoje miesto. Môže to byť farba nábytku, koberca, obrazu na stene alebo zarámovaných fotografií. Vyberte si konkrétne odtiene a skúste sa nad nimi zamyslieť.

kupelna
Jared Rice

Vyberte si podľa typu miestnosti

Každá izba má svoju vlastnú funkciu, takže požiadavky na atmosféru sú pre každú izbu iné. Obývacia izba je miestom oddychu, preto zvoľte teplé a príjemné farby, ktoré pomôžu navodiť pohodu po náročnom dni. Prečítajte si viac o tom, aké farby sú práve teraz v obývacej izbe in, ako aj o všeobecných farebných odporúčaniach. 

Do pracovne sú vhodné pokojné a neutrálne farby, pretože vás nebudú nijako rozptyľovať a podporia koncentráciu. 

Do kúpeľní, ktoré sú malé, odporúčame svetlejšie odtiene. Opticky zväčšia priestor a podporia aj dojem čistoty, ktorý od kúpeľne očakávate. Pri väčších kúpeľniach môžete byť, čo sa týka farieb, odvážnejší. Nemusíte sa obávať ani čiernej alebo červenej. 

Ak si netrúfate mať všetky steny vo výraznej farbe, môžete si vybrať len jednu z nich. Interiér môžete prepojiť doplnkami v rovnakej farbe. Môžete si zaobstarať uteráky, držiaky na zubné kefky, misky na mydlo alebo dokonca kúpeľňové rohože. Ešte viac inšpirácie nájdete v tomto článku, kde nájdete ďalšie tipy na farebné kombinácie v kúpeľni.

Skúste začať s doplnkami

Ak ste sa rozhodli pre výraznú farbu, ktorej zatiaľ doma veľa nemáte, kúpte si najprv opäť nejaké doplnky v tejto farbe a chvíľu s nimi žite. Ak sa aj po niekoľkých týždňoch budete cítiť dobre, môžete začať maľovať. Ak je však farba príliš rušivá a nemôžete si na ňu zvyknúť, odporúčame vám, aby ste si to ešte raz premysleli.

Experimentovanie s farbami môže byť zábavné! Aby ste sa však vyhli značným finančným nákladom a nepríjemnostiam s prípravou interiéru na ďalšie maľovanie, odporúčame byť opatrní. Veríme, že s výsledkom budete nakoniec spokojní.

Podobné články