Montáž svietidiel do sadrokartónu

Sadrokartónové stropy a podhľady dokážu vylepšiť interiér starších domov a bytov, kde zakryjú nevzhľadný a zničený strop, v miestnostiach s vysokým stropom vyriešia problém s nákladmi na vykurovanie, alebo vytvoria nové priestory.

Táto technológia sa s obľubou používa aj v novostavbách, kde dokáže vykúzliť zaujímavé riešenia. So sadrokartónom získate dokonalé rovné steny a súčasťou návrhu a montáže sadrokartónových obkladov sú aj nové rozvody elektriny. To znamená, že v prípade rekonštrukcie starého domu alebo bytu nesmiete zabudnúť na rozvrhnutie svietidiel (môžete nahradiť klasické lustre za moderné svetlá), zásuviek a vypínačov. Získate tak moderné osvetlenie interiéru.

Reklamy

Moderné a úsporné LED svietidlá

Premýšľate, aký typ moderných svietidiel zvoliť do nového priestoru? Čo sa bude do vášho nového domu či bytu hodiť najviac? Samozrejme, záleží na tom, v akom štýle bude miestnosť, ktorú zariaďujete, a kam chcete nové svetlá umiestniť. Bude to osvetlenie do obývačky, do kuchyne, na chodbu alebo do šatne? Pred pár rokmi boli z ekologických dôvodov z predaja stiahnuté klasické žiarovky a súčasným trendom sa stali LED svetlá. Počiatočná investícia do LED osvetlenia je síce o niečo vyššia, no vďaka úsporám na spotrebovanej elektrickej energii sa čoskoro vráti.

Technológia LED dokáže ušetriť až 80 % nákladov na energiu a navyše má zo všetkých zdrojov najväčšiu životnosť (v priemere cca 30 000 hodín). Dobrá správa je, že sa LED žiarovky stále vylepšujú a zároveň zlacňujú.

Výhodou oproti klasickým halogénovým žiarovkám, ktoré vydávajú teplo a kvôli nebezpečenstvu požiaru sa nehodia do podhľadov a nábytku, je, že LED svietidlá teplo nevydávajú, a teda môžu byť namontované aj do sadrokartónu.

Ako vyberať jednotlivé LED svietidlá

Najvhodnejší typ LED svietidla do sadrokartónu voľte podľa toho, kam budete chcieť nové osvetlenie umiestniť (do kuchyne nad linku, ako centrálne osvetlenie do obývačky, do kúpeľne, do šatne…). Najlepšie sú tieto typy:

LED panely

LED panel je ploché svietidlo, ktoré je vhodné na montáž do sadrokartónu, do podhľadu či na stenu, kam sa môže zavesiť alebo vstavať. Záleží na systéme uchytenia. Každý panel je dodávaný ako set svietidla, zdroja napájania a balenia pružiniek, pomocou ktorých panel ľahko uchytíte do pripraveného otvoru. Vyberať môžete z rôznych veľkostí, tvarov, výkonových variantov a farieb. Je tu aj možnosť stmievateľnosti. Panel je moderný, elegantný, tenký a úsporný zdroj svetla.

LED panely svietia okamžite na plný výkon. Nie sú náchylné na časté spínanie a majú dlhú životnosť. Nebudete sa o ne musieť starať, pretože sú bezúdržbové a nevydávajú nepríjemné zvuky. Oproti klasickým stropným svietidlám sa neprehrievajú, sú tenké a jednotlivé LED diódy nie sú viditeľné. Na výber je teplá biela, biela alebo studená biela farba svetla.

Príkladom je elegantný štvorcový LED panel s výkonom 6 W a veľkosťou 12 x 12 cm. Panel je vhodným riešením pre montáž do stropu alebo steny. Radí sa do kategórie vstavaných svietidiel a je dodávaný aj s pružinkami na uchytenie. Do stropu je potrebné urobiť montážny otvor o veľkosti 105 x 105 mm.

Široká ponuka LED svetiel. Zdroj: 123led.sk

LED bodovky

LED bodové svetlá (bodovky) sú názvy pre LED žiarovky s päticou GU10 alebo MR16. V tejto kategórii nájdete aj LED bodovky do sadrokartónu. To znamená, že máte možnosť zakúpiť celý set LED žiarovky, vstavaného rámčeka a pätice. Tento komplet potom stačí zapojiť do siete a inštalovať do sadrokartónového stropu.

LED bodové žiarovky svietia okamžite na plný výkon, nadmerne sa nezahrievajú a inštaláciou v sadrokartóne nehrozí požiar. Nevadí im časté rozsvecovanie a zhasínanie. Ide o dostupný, ale pritom úsporný variant svetla.

LED bodovky ako centrálne osvetlenie

LED bodovky využijete napríklad v kuchyni ako centrálne osvetlenie, kde by malo mať svetlo dostatočný výkon. Výber konkrétneho svetla sa bude riadiť podľa veľkosti miestnosti, pre väčšiu kuchyňu nad 20 m2 sa odporúča LED svietidlo s výkonom nad 70 W, pri menších miestnostiach do 50 W.

Do sadrokartónového podhľadu v menšej miestnosti použite napríklad set bieleho kovového rámčeka s LED žiarovkou GU10 5W. Svetlo sa do sadrokartónového podhľadu uchytí pomocou pružiniek, ktoré sú súčasťou balenia. Vstupné napätie je 230 V.

Vhodnú farbu svetla zvoľte podľa toho, kde vám bude svietiť. Trávite v kuchyni iba málo času, občas si niečo pripravíte a rýchlo to zjete? V tom prípade bude pre vás vhodné neutrálne denné svetlo. Ak je však kuchyňa srdcom vašej domácnosti, kde trávite veľa času pri rôznych činnostiach, zvoľte dostatočne silné svetlo s teplou bielou až žltou farbou.

LED pásiky

Tam, kde nemôžete svetlo k sadrokartónu primontovať, využite LED pásiky. Hodia sa k upevneniu na hladké povrchy, sklo, kov, hladké drevo, nábytok. Pásiky sú variabilné a jednoduché na pripevnenie (skontrolujte si, či máte aj pripojovací kábel, ktorý nemusí byť súčasťou balenia). Zvolíte si dĺžku, akú potrebujete, a pásik prilepíte obojstrannou lepiacou páskou. LED pásiky najčastejšie využijete v kuchyni nad linkou.

Riešením môže byť aj LED pásik. Zdroj: 123led.sk

Montáž svetiel do sadrokartónu

Nový strop už máte, svetlá ste si vybrali a teraz vás zaujíma, ako do nového stropu zo sadrokartónu namontovať LED osvetlenie.

Je to celkom jednoduché, akurát musíte venovať veľkú pozornosť rozmeraniu a zakresleniu umiestnenia nových svietidiel, aby ste si hneď nezničili nový strop. Vrtákom následne vyvŕtajte dierku a podľa potreby ju rozšírte rašpľou, pílkou alebo frézkou. Keď bude otvor pripravený, môžete doň nainštalovať vaše LED svietidlo. Zaistite ho pomocou pružín, ktoré sú dodávané v sete. Po upevnení svietidla nainštalujte kabeláž. Zospodu nasuňte žiarovku a poistite ju proti telu pružinou. Potom rozvediete káble a pripojíte ich na vývody keramického tela svietidla.

Podobné články