Prírodná ochrana proti kliešťom a komárom

Ako kliešte, tak aj komáre sú veľmi nepríjemným hmyzom. Komáre dokážu svojim otravným bzučaním skaziť nejednu noc a štípance po ich uhryznutí sú veľmi nepríjemné. Prítomnosť kliešťov niekde na výlete v prírode zase až tak nevnímame, ich uhryznutie je ale o to nebezpečnejšie, keďže kliešte môžu prenášať rôzne ochorenia vrátane lymskej boreliózy. Z týchto dôvodov je nutné sa pred týmto hmyzom chrániť, pričom nemusíte používať len rôzne chemické výrobky. Prírodný repelent si môžete sami ľahko vyrobiť doma. Ako na to?

Reklamy

Čo odpudzuje kliešte?

Čo by vám mohlo pomôcť odpudiť kliešťa? Keď to zhrnieme obecne, tak je to výrazná vôňa.

Účinné proti kliešťom tak sú najmä éterické oleje, a to levanduľové, tymianové, eukalyptové či mätové a podobne. Kliešte nemajú rady taktiež klinčeky, majoránku alebo bazalku. Z týchto surovín sa preto dajú vyrobiť veľmi účinné domáce repelenty proti kliešťom. Na výrobu jednotlivých typov sa pozrieme bližšie nižšie v článku.

Ako sa ale zachovať, pokiaľ máte veľké množstvo kliešťov priamo na vašej záhrade? V tom prípade je vhodné vysadiť na nej také rastliny, ktoré kliešte nemajú rady. Aké to sú?

Rastliny proti kliešťom

Veľmi účinným je rozmarín. Je potrebné vysadiť ho strategicky po celej záhrade. Môžete ju ale tiež posypávať rozmrvenými rozmarínovými vetvičkami. Ďalej sa vyplatí vysadiť na záhrade aj palinu. Výrazne vonia a kliešte odpudzuje veľmi dobre. Posledným tipom je cesnak – jeho rozdrvené strúčky pravidelne rozsypávajte po záhrade. Kliešte sa jej budú vyhýbať oblúkom.

Teraz sa už ale poďme pozrieť na to, aké sú možnosti proti kliešťom pre ľudí, a ako vyrobiť účinný prípravok na kliešte.

kliesta

Prírodný repelent proti kliešťom

Teraz vám prinesieme pár tipov na výrobu konkrétnych domácich repelentov proti kliešťom. V ich prípade sa ale fantázii medze nekladú, a preto sa pri ich výrobe určite nemusíte báť experimentovať. Môžete si doplniť vlastné ingrediencie či upravovať ich množstvo. Hlavne ide o to, aby tieto suroviny mali čo najvýraznejšiu vôňu, ktorú kliešte nemajú rady.

Rozmarínový repelent

K výrobe potrebujete:

  • 0,5 l vody
  • lyžicu vínneho octu
  • 10 g rozmarínu

Postup je jednoduchý. Prevaríte vodu a potom do nej nasypete rozmarín. Následne sa prípravok nechá lúhovať až do úplného vychladnutia. Potom vodu precedíte a pridáte lyžicu vínneho octu (nepoužívajte obyčajný ocot, mohol by vám zanechať škvrny na oblečení). Prípravok je hotový. Pohodlne sa dá aplikovať pomocou fľašky s rozprašovačom.

Levanduľový repelent s citrónom

K výrobe potrebujete:

  • jedlý olej
  • levanduľový éterický olej
  • citrónový éterický olej

Postup je veľmi jednoduchý. Do troch lyžíc jedlého oleja postupne pridáte 5 kvapiek levanduľového a 5 kvapiek citrónového éterického oleja. Po dôkladnom premiešaní je domáci repelent hotový. Pokiaľ ho chcete vyrobiť väčšie množstvo, v tomto prípade dodržte vzájomný pomer zložiek (na 3 lyžice jedlého oleja 5 a 5 kvapiek éterických olejov), aby ste zachovali repelentný účinok prípravku.

Eukalyptový repelent

Potrebujete:

  • jedlý olej
  • extrakt z eukalyptu

Olej sa jednoducho zmieša s extraktom z eukalyptu. Pre zvýšenie účinnosti môžete ľubovoľne pridávať zase citrón alebo rozmarín.

rozmarínový repelent

Klinčekový repelent

Klinčekový repelent môžete vyrobiť buď z alkoholu (vodky či liehu), alebo z Alpy. Na 100 ml nosnej tekutiny pridajte aspoň 15 klinčekov a nechajte 2 dni lúhovať. Pokiaľ by sa vám repelent zdal málo účinný, môžete si pridať klinčeky.

Repelent z éterických olejov

Potrebujete:

  • éterické oleje (levanduľový, eukalyptový, citrónový a podobne – využiť môžete akýkoľvek sa vám páči, dôležité je, aby mal výraznú arómu)
  • rozmarín
  • 0,3 l vody

Rozmarín varte vo vode asi 15 minút, potom ho nechajte lúhovať. Čím dlhšie budete lúhovať, o to bude repelent silnejší. Po scedení pridajte do výluhu éterické oleje podľa vášho výberu, zabudnúť by ste ale nikdy nemali na levanduľový, eukalyptový a citrónový.

Citrusový repelent

K výrobe tohto repelentu budete potrebovať citrusové ovocie. Môže byť akékoľvek – pomaranče, limetky, grapefruity či mandarínky.

Olúpané a nakrájané ovocie vhodíte do vriacej vody. Potom ho budete chvíľku variť na silnom ohni, ktorý následne stlmíte a povaríte ešte hodinu na miernom ohni. Po scedení je repelent hotový.

Jeho účinnosť môžete opäť zvýšiť pridaním éterických olejov.

Pokiaľ hľadáte niečo, čo by zaberalo proti kliešťom aj proti komárom naraz, prinášame ešte jeden tip na výrobu univerzálneho domáceho repelentu.

Čo budete potrebovať?

  • citrón
  • levanduľa
  • klinčeky
  • badián
  • olivový olej
  • Alpa
  • éterické oleje (citrónový a levanduľový)
  • 0,3 l vody

Postup výroby je nasledovný:

  1. Vodu privedieme k varu.
  2. Pridáme nakrájané plátky citrónu, badián a klinčeky a varíme približne 5 minút.
  3. Pridáme levanduľu.
  4. Pridáme lyžicu Alpy a lyžicu olivového oleja.
  5. Nakvapkáme pár kvapiek éterických olejov.
  6. Všetko dôkladne premiešame a nakoniec scedíme. Repelent prelejeme do rozprašovača. (Priamo do neho ešte môžeme vložiť stonku levandule, ktorá sa bude ďalej lúhovať a zvyšovať tak účinok repelentu).

Široké spektrum prísad v tomto repelente sa postará o to, že prípravok bude odpudzovať kliešte aj komáre.

moskitiera

Ako sa brániť proti komárom?

Komáre sú ďalší veľmi nepríjemný hmyz. Okrem toho, že nás trápia vonku, vedia znepríjemniť aj pobyt v domácnosti či na terase. Čo odpudzuje komáre a aké sú prírodné možnosti ochrany pred nimi?

Vyskúšať môžete trik so zapaľovaním šišiek z ihličnatých stromov alebo kávy. Použiť ho môžete proti komárom na terase, záhrade či doma. Ako to funguje?

Do nehorľavej misky vložíte šišky alebo rozomletú kávu, prípadne môžete tieto látky kombinovať. Pridáte zapálené špajdle, od ktorých šišky a káva začnú tlieť. Pri tlení bude vznikať špecifický zápach, ktorý komáre neznášajú a odpudí ich.

Tipy na prírodné repelenty

Domáci repelent na komáre môžete vyrobiť rovnako ľahko ako proti kliešťom. Tu je prehľad jednotlivých tipov:

  1. Citrónovo eukalyptový olej – do jedlého slnečnicového oleja pridáte citrónový eukalyptový olej v pomere 1:10 a nanesiete na nechránené časti tela.
  2. Levanduľový olej – vyrobíte ho rovnako jednoducho s pomocou jedlého slnečnicového oleja a éterického levanduľového oleja. Po ich zmiešaní môžete nanášať repelent na nechránené časti tela. Tento olej je zároveň aj dobrým tipom, ako sa zbaviť štípancov od komárov. Potrite ním štípanec – nebude tak strašne svrbieť. Rovnaké účinky má aj čajovníkový olej.
  3. Škoricový či tymianový olej – oba tieto prípravky majú na komáre repelentný účinok, môžete sa preto týmito olejmi potierať. Tymianové listy okrem toho môžete aj páliť podobne ako šišky a kávu. Zápach, ktorý pri tom vzniká, komáre spoľahlivo odoženie.
  4. Olej z citrónovej trávy – je spoľahlivým repelentom. Pokiaľ máte citrónovú trávu vo forme rastliny, tiež ju môžete využiť. Pridajte ju do oleja zo sójových bôbov a vznikne ďalší účinný repelent.
  5. Tea Tree olej – veľmi známy olej z Čajovníka austrálskeho môžete tiež využiť ako repelent. Stačí ho jednoducho naniesť na nepokryté časti tela.

Okrem domácich repelentov sa ale proti komárom dá brániť aj inak, napríklad užívaním vitamínov. Dobre poslúžia aj vonné tyčinky s vôňou santalu, levandule, eukalyptu, citrónovej trávy, bazalky, mäty piepornej, rozmarínu a ďalších vôní.

B-komplex proti komárom

Pokiaľ začnete užívať vitamíny B-komplex, vaša pokožka začne vylučovať špecifický zápach, ktorý komáre neznášajú. Pred štípancami tak budete chránení celkom spoľahlivo.

Ako ste mohli vidieť, existuje množstvo prírodných alternatív voči bežným repelentom. Ich výhodou je fakt, že na svoju pokožku nebudete nanášať žiadnu chémiu, čím minimalizujete riziko vzniku alergických reakcií. Tiež budete vždy presne vedieť, čo sa vo vašom repelente nachádza, pretože si ho sami vyrobíte. Zároveň veríme, že sme vám tipov poskytli dostatok a vaše leto s nimi bude príjemnejšie.

Podobné články