Vypočítali sme, koľko vás bude stáť inžiniering svojpomocne

Chystáte sa stavať? Už teraz máte husiu kožu z vybavovačiek po úradoch a celej administratívy okolo stavby? Suseda hovorila, že ušetríte, keď si celý inžiniering spravíte sami. Pozrime sa, či to tak skutočne je. Náš modelový príklad vás zrejme poriadne prekvapí.

Reklamy

Aký inžiniering?

V podstate ide o to, že niektoré činnosti týkajúce sa stavby vo všetkých fázach jej prípravy a realizácie nemusíte robiť a riešiť sami. Nie že by ste to nedokázali, ale stojí to čas a čas sú peniaze. A ak – čo je často – to neurobíte tak, ako treba alebo narazíte na problém, bude vás to stáť ešte viac času.

V mnohých prípadoch je to aj dlhodobý záťažový stres test trpezlivosti, pevných nervov a zdravia. Ak nechcete skončiť na koronárke a radšej svoj čas a energiu investujete inde, zverte inžiniering profesionálom. 

Odborný inžiniering

Určite nemajte ani skreslenú predstavu, že budete platiť špeciálne školené a „pekelne drahé komando“ inžinierov, ktorí budú robiť veci, o ktorých ani netušíte, že existujú. Skreslené na predstave je len to “pekelne drahé komando”. Ostatné je realita.

Predstavte si odborníkov z druhej strany barikády. Inžinierov, architektov, stavbárov s patričným vzdelaním, praxou a certifikátmi. Ktorí presne vedia, čo všetko, prečo, ako, kedy a kde treba v súvislosti so stavbou pripraviť, vybaviť, riešiť a konať. Pretože oni na tých úradoch robili. Ak máte za sebou takýto profi team, akúkoľvek náležitosť súvisiacu so stavbou nemá šancu zmiesť zo stola žiaden úradník.

Už viete …

… ako inžiniering ušetrí náklady na stavbu? Áno, je to najmä o odbornom riešení a optimalizácii procesov súvisiacich so stavbou vo všetkých jej fázach. 

Modelový príklad

Časové a finančné náklady na bežný „svojpomocný“ inžiniering.

Stavba štandardného rodinného domu pre štvorčlennú rodinu. Rieši ju bežný stavebník už s vybavenou hypotékou, na vysporiadanom pozemku, čiastočne svojpomocne. 

Zdroj: pexels.com

Finančný status:

Priemerná nominálna mzda podľa údajov štatistického úradu 1Q 2020: 1086 € mesačne.
Priemerná hodnota odpracovaných hodín mesačne pre výpočet priemernej mzdy: 173,92
Priemerná hodinová mzda: 6,27 €.

 • analytická príprava: čo treba a kde sa to všetko dá zistiť – ak ste analytický typ a zvládate efektívne selektovanie relevantných zdrojov: okolo 16 hodín
 • študovanie stavebnej a súvisiacej legislatívy: ak ste študijný typ 28 hodín
 • príprava časovej logistiky: čo treba a kedy pripraviť, doložiť, riešiť a vybaviť – ak ste projektovo-manažérsky typ: optimistický odhad 8 hodín
 • realizácia časovej logistiky: 29 hodín
 • rokovania s projektantom: ak viete vyjednávať, aj s kávou 6 hodín
 • vypracovanie neprojektovej dokumentácie pre úrady: vrátane „google rýchlokurzu“ okolo 32 hodín
 • osobné vybavovanie ohlásení, podaní, povolení, konaní na úradoch: paušálny odhad 64 hodín
 • telefonické urgovanie na úradoch: hrubý odhad 18 hodín
 • činnosti počas realizácie stavby: „stavebný dozor“ minimálne 168 hodín
 • príprava a riešenie dodatočných povolení: 24 hodín
 • riešenie kolaudačných záležitostí: približne 12 hodín.

Časové údaje sú subjektívne a vysoko pravdepodobne podhodnotené. Celková suma hodín: 405, celková suma podľa priemernej hodinovej mzdy: 2539,35 €.

Zarobí vám?

Minimálne vám ušetrí. Čas, peniaze aj nervy. Ak budeme rátať takýmto spôsobom, inžiniering sa jednoducho vyplatí. Je jednoznačne pridanou hodnotou pre každého stavebníka. A aj pomerne zložito oceniteľnou odbornou pomocou. V mnohých prípadoch aj neoceniteľnou. 


Zdroje:

Štatistický úrad Slovenskej republiky | Relia

Podobné články