Vypočítali sme, koľko vás bude stáť inžiniering svojpomocne

Chystáte sa stavať? Už teraz máte husiu kožu z vybavovačiek po úradoch a celej administratívy okolo stavby? Suseda hovorila, že ušetríte, keď si celý inžiniering spravíte sami. Pozrime sa, či to tak skutočne je. Náš modelový príklad vás zrejme poriadne prekvapí.

Aký inžiniering?

V podstate ide o to, že niektoré činnosti týkajúce sa stavby vo všetkých fázach jej prípravy a realizácie nemusíte robiť a riešiť sami. Nie že by ste to nedokázali, ale stojí to čas a čas sú peniaze. A ak – čo je často – to neurobíte tak, ako treba alebo narazíte na problém, bude vás to stáť ešte viac času.

V mnohých prípadoch je to aj dlhodobý záťažový stres test trpezlivosti, pevných nervov a zdravia. Ak nechcete skončiť na koronárke a radšej svoj čas a energiu investujete inde, zverte inžiniering profesionálom. 

Odborný inžiniering

Určite nemajte ani skreslenú predstavu, že budete platiť špeciálne školené a „pekelne drahé komando“ inžinierov, ktorí budú robiť veci, o ktorých ani netušíte, že existujú. Skreslené na predstave je len to “pekelne drahé komando”. Ostatné je realita.

Predstavte si odborníkov z druhej strany barikády. Inžinierov, architektov, stavbárov s patričným vzdelaním, praxou a certifikátmi. Ktorí presne vedia, čo všetko, prečo, ako, kedy a kde treba v súvislosti so stavbou pripraviť, vybaviť, riešiť a konať. Pretože oni na tých úradoch robili. Ak máte za sebou takýto profi team, akúkoľvek náležitosť súvisiacu so stavbou nemá šancu zmiesť zo stola žiaden úradník.

Už viete …

… ako inžiniering ušetrí náklady na stavbu? Áno, je to najmä o odbornom riešení a optimalizácii procesov súvisiacich so stavbou vo všetkých jej fázach. 

Modelový príklad

Časové a finančné náklady na bežný „svojpomocný“ inžiniering.

Stavba štandardného rodinného domu pre štvorčlennú rodinu. Rieši ju bežný stavebník už s vybavenou hypotékou, na vysporiadanom pozemku, čiastočne svojpomocne. 

Zdroj: pexels.com

Finančný status:

Priemerná nominálna mzda podľa údajov štatistického úradu 1Q 2020: 1086 € mesačne.
Priemerná hodnota odpracovaných hodín mesačne pre výpočet priemernej mzdy: 173,92
Priemerná hodinová mzda: 6,27 €.

 • analytická príprava: čo treba a kde sa to všetko dá zistiť – ak ste analytický typ a zvládate efektívne selektovanie relevantných zdrojov: okolo 16 hodín
 • študovanie stavebnej a súvisiacej legislatívy: ak ste študijný typ 28 hodín
 • príprava časovej logistiky: čo treba a kedy pripraviť, doložiť, riešiť a vybaviť – ak ste projektovo-manažérsky typ: optimistický odhad 8 hodín
 • realizácia časovej logistiky: 29 hodín
 • rokovania s projektantom: ak viete vyjednávať, aj s kávou 6 hodín
 • vypracovanie neprojektovej dokumentácie pre úrady: vrátane „google rýchlokurzu“ okolo 32 hodín
 • osobné vybavovanie ohlásení, podaní, povolení, konaní na úradoch: paušálny odhad 64 hodín
 • telefonické urgovanie na úradoch: hrubý odhad 18 hodín
 • činnosti počas realizácie stavby: „stavebný dozor“ minimálne 168 hodín
 • príprava a riešenie dodatočných povolení: 24 hodín
 • riešenie kolaudačných záležitostí: približne 12 hodín.

Časové údaje sú subjektívne a vysoko pravdepodobne podhodnotené. Celková suma hodín: 405, celková suma podľa priemernej hodinovej mzdy: 2539,35 €.

Zarobí vám?

Minimálne vám ušetrí. Čas, peniaze aj nervy. Ak budeme rátať takýmto spôsobom, inžiniering sa jednoducho vyplatí. Je jednoznačne pridanou hodnotou pre každého stavebníka. A aj pomerne zložito oceniteľnou odbornou pomocou. V mnohých prípadoch aj neoceniteľnou. 


Zdroje:

Štatistický úrad Slovenskej republiky | Relia

Podobné články