Pripravte svoju záhradu na zimu

S príchodom chladnejšieho počasia sa končí tohtoročná záhradkárska sezóna. Ešte pred tým ako sa však uloží záhrada na zimný spánok je potrebné urobiť niekoľko opatrení, ktoré ju pred nepriaznivým počasím uchránia. Tieto prípravy netreba podceňovať, pretože vaša snaha sa jasne odzrkadlí na stave vašej záhrady na jar. 

Reklamy

Ochrana pred mrazom

Nie len zvieratá ale aj rastliny sa musia na jeseň pripraviť na prichádzajúce mrazy. Naším rastlinám ale aj trávniku môžeme pomôcť niekoľkými jednoduchými vecami. 

Ak si chcete na jar užiť krásne sa zelenajúci trávnik je dobré ho na jeseň pokosiť. Dlhšia tráva je oveľa náchylnejšia na poškodenia mrazom. Na jar by sa dlho regenerovala alebo by nemusela narásť vôbec. Dlhá tráva je tiež dobrým útočiskom pre rôzne choroby alebo škodcov. Ako dobrý úkryt pre škodcov môže poslúžiť aj napadané lístie. Listy môžu taktiež spôsobiť hnitie trávniku. Je preto lepšie ich na jeseň odstrániť aby ste zabránili šíreniu infekcií a chorôb. 

Niektoré rastliny sú na mráz citlivejšie ako ostatné. Sú to napríklad trpasličie dreviny a kríky. Tie je dobré zakryť textíliou alebo špeciálnou fóliou na rastliny. Toto ochranné krytie pomáha zachovať teplotu a chráni rastliny pred priamym kontaktom s mrazom. Ak máte kvetináče náchylné na poškodenia presuňte ich na miesto, kde budú chránené pred mrazom. Taktiež použite izolačné kvetináčové vrecká alebo obal na  kvetináče, aby ste zmiernili účinky mrazu.

okrasné zelené keříky

Mulčovanie

Mulčovanie je skvelým spôsobom ako zaistíte svojim rastlinám správnu teplotu a vlhkosť aj počas zimy. Táto metóda je vhodná hlavne pre rastliny ktoré majú veľmi citlivé korene. Pokryte ich drevnými štiepkami alebo slamou, aby ste im poskytli dodatočnú izoláciu. Okolo rastlín a koreňov môžete rozsypať aj vrstvu mulčovacej kôry, ktorú zakúpite v každom záhradkárskom obchode. Ak ste tento rok vysádzali mladé stromy, môže sa veľmi jednoducho stať že ich mráz poškodí, preto aj ich korene prikryte veľkou vrstvou mulčovacej kôry. 

Pre niektoré vzácne druhy rastlín je mráz naozaj nebezpečný. V dnešnej dobe však môžete využiť na ich ochranu aj vonkajšie osvetlenie, ktoré rastliny zahrieva. Existujú aj špeciálne mrazuvzdorné svetelné deky pre rastliny. Takéto špeciálne vybavenie však vyžaduje väčšiu investíciu. Aj keď sa to môže zdať nepotrebné, rastliny potrebujú zavlažovať aj počas chladnejšieho počasia. Vlhká pôda udržuje stálejšiu teplotu a pomáha rastlinám prežiť.

Príprava zavlažovacieho systému

Dôkladná príprava zavlažovacieho systému na zimu je kľúčová, aby ste predišli poškodeniu a predlžovali životnosť vašich zariadení. Prvým krokom pri príprave na zimu je vypnutie všetkých zariadení a ich odpojenie od elektrickej siete. Zabezpečte, aby boli všetky ventily a čerpadlá vypnuté.

Ďalším dôležitým krokom je odstránenie vody zo všetkých trubiek a zariadení. To zahŕňa rozobratie trysiek a trubiek a ich odtok na miesto, kde voda môže bezpečne odtiecť. Nezabudnite tiež odpojiť hadice od zavlažovacích zariadení.

Je tiež potrebné všetky zariadenia dôkladne vyčistiť a skontrolovať ich stav. Odstráňte akékoľvek usadeniny alebo nečistoty, ktoré by mohli ovplyvniť ich výkon. Skontrolujte trysky a hadice kvôli prípadnému poškodeniu a vymeňte poškodené časti. Ak máte mobilné zavlažovacie zariadenia, ako sú hadice a trysky, zložte ich a skladujte v suchom a teplom prostredí. Uložte ich na miesto, kde nebudú vystavené mrazu.

zavlažovací systém

Ak máte zariadenia, ktoré zostávajú vonku aj počas zimy, je dôležité ich správne izolovať a ochrániť pred mrazom. Použite izolačné materiály a kryty na ventily a čerpadlá, aby ste zabránili zamrznutiu. Ak máte podzemné čerpadlo, zabezpečte jeho zazimovanie podľa pokynov výrobcu. To môže zahŕňať odtok vody a odpojenie čerpadla.

Ak máte automatizovaný zavlažovací systém, skontrolujte nastavenia a zabezpečte, že nebudú spustené v zimných mesiacoch. V prípade potreby upravte programy načasovania na menej frekventné zavlažovanie alebo vypnite automatizovaný režim úplne.

Počas zimy občas skontrolujte stav zariadení a zabezpečte, že sú stále v poriadku. Správna príprava zavlažovacieho systému na zimu vám ušetrí čas a peniaze na opravy počas jarných mesiacov.

Výživa na zimu

Jedným z kľúčových krokov v starostlivosti o záhradu na jeseň je hnojenie. Správne hnojenie môže pripraviť pôdu na hojnejší rast budúci rok a zabezpečiť, že vaše rastliny budú mať dostatok živín počas celého zimného obdobia.

Aplikácia hnojív na jeseň môže podporiť rast silnejších a odolnejších koreňov. Silné korene sú dôležité pre zdravý rast rastlín a pre ich schopnosť prežiť nepriaznivé zimné podmienky. Na trhu sú k dispozícii hnojivá s pomalým uvoľňovaním, čo znamená že látky v hnojive sa nerozpúšťajú tak rýchlo ako pri bežných hnojivách. 

Rastliny budú mať čas absorbovať tieto živiny do koreňov, čím sa zvýši ich odolnosť voči zime. Tieto druhy hnojív sú ideálne pre trvalky a stromy. Skvelým spôsobom hnojenia je zmiešanie organického  materiálu, ako je kompost, s hlinou vo vašej záhrade. Tým sa zvýši živinový obsah pôdy a zlepší sa jej štruktúra. Výsledkom je lepšie udržiavaná vlhkosť a celkovo zdravšia pôda pre rastliny.

Pripravený na jar 

Aby ste na jar mohli začať záhradkársku sezónu bez problémov je dobré zazimovať aj vaše náradie. Záhradné náradie a príslušenstvo skladujte v suchom a chránenom priestore, aby ste predišli korózii a poškodeniu. Nástroje ktoré sú poškodené vyhoďte a spravte si zoznam náradia ktoré budete na jar potrebovať. 

Pred prvým snehom je určite dobré upratať chodníčky a cestičky v záhrade od popadaného lístia a iného odpadu. Upratané chodníky a cestičky zabezpečia bezpečný prístup počas zimy, a minimalizujú riziko úrazov.

Celkovo vzaté, príprava záhrady na zimu je nevyhnutným krokom, ktorý pomáha udržať záhradu v dobrom stave a chráni ju pred negatívnymi vplyvmi chladného počasia. Je to investícia do budúcnosti vašej záhrady, ktorá sa odzrkadlí vo vašich kvetinách, rastlinách a trávniku na jar.

Podobné články