Ako vyčistiť chladničku

Je vaša chladnička plná nepríjemného zápachu alebo aj špiny? Prinášame vám niekoľko praktických typov, ako umyť chladničku pomocou sódy bikarbóny, octu a ďalších účinných prostriedkov. Ak ste si všimli poháre prilepené na sklenených policiach, trochu smradu a iné signály, ktoré prezrádzajú, že vaša chladnička je v skutočnosti trochu špinavá – čítajte ďalej.

Reklamy

Čím najlepšie vyčistiť vnútro chladničky?

Je prirodzené, že sa v chladničke vyskytujú rozliate tekutiny, potravy s oneskoreným dátumom spotreby a čudné pachy. Nikto nechce jesť z takéhoto prostredia, takže hĺbkové čistenie je nevyhnutné.

Jednoduchá horúca mydlová voda na čistenie chladničky v krajnom prípade vystačí, ale je nevyhnutné uistiť sa, že police sú riadne vysušené. Aby ste ju dobre osviežili, uistite sa, že je vyčistený aj kanálik na kondenzát na zadnej stene chladničky. Skvele sa na to hodia slamky na pitie alebo vatové tyčinky.

Okrem mydla na riad a vody môžete ako prostriedok na prirodzené čistenie a dezinfekciu chladničky použiť aj jedlú sódu a ocot – ako vysvetlíme nižšie. Určite musíte skúsit aj cistenie pracky s octom. Pri čistení kombinované chladničky je najlepšie sa vyhnúť akýmkoľvek silným čistiacim prostriedkom, pretože nechcete, aby sa v blízkosti vašich potravín a nápojov nachádzali zvyšky chemických častíc a pachov. Pozrime sa preto na umyvanie chladnicky krok za krokom.

1. Vyprázdnite chladničku

Myslí sa všetok obsah chladničky – skontrolujte dátumy spotreby a vyhoďte do koša všetko, čo je po dobe spotreby, utrite spodnú stranu lepkavých fliaš. Ak sa zaujímate o ekológiu, tak namiesto úplného odpojenia chladničky, vypnite chladiaci mechanizmus, aby ste počas čistenia neplytvali elektrickou energiou. V tomto momente chladnicka nechladi, preto sa hodí načasovanie čistenia chladničky na obdobie pred veľkým nákupom.

2. Vyberte police a príslušenstvo

Koľkokrát sa vám už stalo, že ste pri pokuse o vybratie plastovej poličky z chladničky praskli? Jednoducho povedané, ak chladničku odpojíte od elektrickej siete alebo vypnete a necháte plastovú poličku pred jej vybratím dosiahnuť izbovú teplotu, je menej pravdepodobné, že sa rozštiepi. Ak dosiahli zásuvky a police izbovej teploty, namočte ich do teplej mydlovej vody. Vnútro vydrhnite starou zubnou kefkou. Opláchnite, osušte a dajte späť. Police taktiež umyte horúcou mydlovou vodou. Ak sa medzi poličkou a jej okolím stále nachádzajú ťažko prístupné nečistoty, tak pomôže špáradlo na zuby. Rovnako poslúži aj vatová tyčinka, či znovu stará zubná kefka.

3. Vyčistite vnútro chladničky

Keď sú police a zásuvky vonku, postriekajte vnútro chladničky roztokom octu a vody, pričom sa sústreďte na všetky miesta so zaschnutými nečistotami. Potom ju dôkladne vytrite mäkkou vlhkou handričkou (pravidelne ju oplachujte a žmýkajte). Ocot a voda by mali ako zázrakom odstrániť nielen lepkavý neporiadok a baktérie, ale aj pachy. Pred vložením potravín späť do chladničky a zatvorením dverí ju vždy dôkladne vysušte. Ako sme už uviedli vyššie, chemické prípravky môžu zanechať pachy, ktoré absorbujú vaše potraviny, preto sú prírodné čistiace prostriedky, ako napríklad jedlá sóda alebo ocot, oveľa lepšou voľbou. Ak vaša chladnička nie je príliš znečistená, jednoducho pretrite vnútro chladničky pastou z horúcej vody a sódy bikarbóny. Potom ju opláchnite čistou handričkou a osušte.

4. Vyčistite odtokový otvor chladničky

Aj keď vaša chladnička funguje v poriadku, preventívne by ste mali čistiť aj odtokový otvor. Jednoducho použite zariadenie na čistenie odtokového otvoru, aby ste vyriešili prípadné upchatie. Ak to, čo upchalo otvor, tam bolo už dlhšie, je pravdepodobné, že v zadnej časti chladničky sa nachádza pleseň a hniloba, ktorých sa môžete zbaviť tak, že do odtokového otvoru nalejete pomocou injekčnej striekačky malé množstvo octu a vody. Za predpokladu, že ste pomocou zariadenia na čistenie odtokového otvoru odstránili čo najviac nečistôt, použite vatovú tyčinku okolo otvoru, aby ste odstránili všetky zvyšné usadeniny.

5. Utrite tesnenia chladničky

Tesnenia dverí chladničky môžu zhromažďovať omrvinky a rozliate tekutiny, preto je dôležité ich vyčistiť. Odporúčame vziať mäkkú handričku, omotať ju okolo tupého noža, namočiť ju do roztoku octu a vody a jemne ňou prejsť po štrbinách v tesneniach. Aby ste zabezpečili, že budú štrbiny suché použité ešte raz suchú utierku.

6. Vyčistite priestor mrazničky

Ak ste majiteľom chladničky s mrazničkou, netreba zabúdať ani na priestor mrazničky. Na jej dno položte uterák, ktorý absorbuje vodu, ktorá sa roztopí pri rozmrazovaní. Rovnako postupujte ak sa u vás objaví aj námraza v chladničke. Potom mrazničku vyprázdnite, všetky vyberte von a pred vložením šuflíkov do teplej vody, počkajte pokiaľ sa nezohrejú na izbovú teplotu. Dvere nechajte otvorené, aby sa ľad začal topiť. Po rozmrazení postriekajte steny mrazničky dielom teplej vody a octu. Mäkkou handričkou zapracujte zmes do povrchov a potom ich dôkladne vysušte. Namraza na zadnej stene chladnicky sa odstraňuje totožným spôsobom.  

Mrazničke pomôžete čo najlepšie fungovať tak, že ju nebudete preťažovať, potraviny v nej budete ukladať rovnomerne, aby v nej správne cirkuloval vzduch, a zabezpečíte, aby boli potraviny pri vkladaní do mrazničky riadne zakryté alebo vo vzduchotesnej nádobe.

7. Vyčistite vonkajšiu časť

Keď je chladnička umytá a dôkladne vysušená, zatvorte dvierka a počkajte, kým teplota nedosiahne 4 °C alebo menej, a až potom vložte potraviny. Podobne postupujte s mrazničkou. Nakoniec už len mydlovou vodou umyte vonkajšie časti chladničky. Dúfame, že vám tieto typy pomohli a vy budete vedieť ako správne vyčistiť chladničku!

Podobné články