Užitočné a dizajnové prvky v smart domácnosti

Inteligentná domácnosť prináša komfort do každodenných činností. Radi by ste si aj vy doma užívali výdobytky moderných technológií? Predstavíme vám niekoľko smart pomocníkov, ktorí sa dajú inštalovať bez centrálnej riadiacej jednotky aj s ňou.

Reklamy

Čo je to inteligentná domácnosť

Inteligentná domácnosť (smart domácnosť) využíva prvky domácej automatizácie, pomocou ktorej môžu obyvatelia domu riadiť vykurovanie, elektrické spotrebiče, osvetlenie a iné prvky. Prináša viacero výhod od vyššej bezpečnosti až po šetrenie, napríklad, na výdavkoch na vykurovanie. Všetky súčasti domácnosti sú ovládané jedným systémom. 

Aby ste mohli smart domácnosť ovládať, potrebujete centrálnu ovládaciu jednotku. Pomocou nej si nastavíte, na akú teplotu chcete vykurovať, kedy chcete zapnúť a vypnúť svetlá a dokonca aj to, kedy máte mať ráno navarenú kávu. Centrálna ovládacia jednotka sa dá prepojiť s mobilom, tabletom alebo počítačom, čo vám umožní spravovať domácnosť tiež na diaľku. 

Smart prvky do každej domácnosti

Ak nechcete investovať do centrálnej jednotky, rozhodnúť sa môžete tiež pre využívanie len niektorých prvkov. Môžu nimi byť osvetlenie, elektrické zásuvky, termostaty či zámok na dverách. Jednotlivé zariadenia sa však nebudú dať ovládať centrálne, spravidla má každé z nich vlastný ovládač alebo aplikáciu v smartfóne. Výhodou tohto riešenia je však jednoduchosť inštalácie a nižšie náklady. 

Inteligentné prvky šetria váš čas aj peniaze

Ponuka inteligentných prvkov na trhu je bohatá, stačí si len vybrať, ktoré by ste chceli využívať. Šetrenie energiami vám prinesie smart tienenie, ktoré ochráni interiér pred prehrievaním slnečnými lúčmi. Jednoducho sa v prípade silného slnečného žiarenia samé sklopí. Nastaviť si môžete tiež vlastný svetelný program, jeho intenzitu či farby, optimálnu teplotu v domácnosti počas hodín, kedy nikto nie je doma aj večer, keď sa zíde celá rodina. Na diaľku si budete môcť nastaviť spustenie prania, umývačky riadu a robotického vysávača. Sledovať sa dá tiež spotreba rôznych spotrebičov, vypnúť a zapnúť elektrické zásuvky. 

Viac ako dizajnové prvky do interiéru

Dizajnové prvky do interiéru, ktoré majú navyše smart funkcie, domácnosť zútulnia, dodajú jej šmrnc a vám vyššiu mieru pohodlia. Smart domácnosť vám umožní ovládať ešte viac a prispeje aj k komfortu pri starostlivosti o záhradu. 

Závlaha aj kosačka

Keď budete odchádzať na dovolenku, už sa viac nebudete musieť starať o to, kto vám zatiaľ pomôže so zavlažovaním trávnika. Stačí na závlahu pripojiť zariadenie, na ktorom nastavíte plán zavlažovania. Možné je dokonca jeho prepojenie s meteostanicou, kedy sa spustenie závlahy bude riadiť aktuálnym počasím. O pravidelné kosenie sa môže postarať inteligentná kosačka.

Fotka od Monika

Inteligentný kvetináč aj zrkadlo

Vybrať si môžete tiež inteligentný kvetináč, ktorý poskytne rastlinám rovnomerné zavlažovanie, výživu a vhodné svetelné podmienky. Navyše svojím vzhľadom príjemne zapadne do interiéru. Alebo vás viac osloví inteligentné zrkadlo? Vybrať si ho môžete do kúpeľne, pričom vám poskytne aj možnosť vyhrievania miestnosti, odvlhčovania a predpoveď počasia. Smart zrkadlo na cvičenie vám zasa umožní vybrať si z rôznych interaktívnych tréningových zostáv. 

Zámky a kľučky na dvere

Využívať môžete aj smart zámky a kľučky na dvere. Montujú sa na vchodové dvere a zvyšujú bezpečnosť vášho majetku. Pri otváraní môžete síce používať tiež klasický kľúč, využívať sa však dá aplikácia, otlačok prstu alebo PIN kód. Na podobnom princípe sa dajú nastaviť aj inteligentné kľučky, ktoré môžete nainštalovať na WC, sklad alebo kanceláriu.

Podobné články