Izbové rastliny

Či už žijete na vidieku alebo uprostred veľkomesta, izbové rastliny zlepšia kvalitu vášho bývania. Majú v sebe čosi, čo ľudia nenachádzajú pri neživých predmetoch, ktorými sa obvykle obklopujú. Obrazy či sochy nám môžu poskytnúť veľké a trvalé potešienie, sú však statické a nemenné.

Naproti tomu živé rastliny sú prekrásne a stále sa menia. Jeden deň izbová rastlina vyzerá iba ako masa lístia, potom sa zrazu medzi listami či na vrcholci objaví puk kvetu a vy môžete deň po dni sledovať jeho vývoj. Aj z čiste dekoratívneho hľadiska si dobre vyvinutá rastlina zaslúži a obvykle aj získava viac, než len letmý pohľad. Pestovanie rastlín v malých bytoch vám umožní obdivovať štruktúru listov, kochať sa ich jemnými vzormi či farbami, jednoduchosťou ich línií alebo naopak dramatickými a neobvyklými tvarmi.

Reklamy

Príroda v dome 

Pretože čoraz viac ľudí býva v panelákoch, potreba kontaktu s rastlinami narastá. Pohľad na izbové rastliny je síce skromným, ale predsa len priamym spojovacím článkom s prírodou. Neznamená to však, že izbové rastliny sú určené iba pre ľudí žijúcich v meste, aby im nahradili skutočnú záhradu. Izbové rastliny majú svoje miesto v každom byte a rovnako sa z nich tešia ľudia žijúci na vidieku, obkolesení poľami, stromami a kvitnúcimi rastlinami.

Rastlinu pre svoj domov si pre svoj domov môžete vybrať z veľkého množstva druhov. Malé rastlinky je vhodné umiestniť na stolíky či do terárií, popínavé do závesných košíkov a veľké impozantné rastliny postaviť na dlážku. Tvary a rozmery, rovnako ako aj farby listov sú rôzne a mnohé izbové rastliny majú dekoratívne a neobyčajné kvety. Samozrejme, vaša voľba bude do istej miery ovplyvnená podmienkami pestovania. Ak máte veľmi svetlé a vzdušné obydlie, i váš výber bude väčší, hoci niektoré rastliny majú radšej polotieň.

Rastliny v dome zohrávajú rôzne úlohy

Rastliny s ozdobnými listami tvoria chrbtovú kosť väčšiny zbierok rastlín a poskytujú celoročné potešenie výraznými či decentnými farebnými odtieňmi. Určite nebudú fádne. Kvitnúce rastliny sa prezentujú inak. Niektoré majú krátke, ale nádherné obdobie kvitnutia a potom zdanlivo nevýrazné obdobie, kým znovu rozkvitnú. Iné rastliny, ako hybridy Saintpaulia, Justicia brandegeana a Impatiens wallerana, môžu kvitnúť po celý rok. Ďalšie, ako antúriá a poinsetie, síce stále nekvitnú,ale ich ozdobné listene sú veľmi pozoruhodné a dekoratívne niekoľko mesiacov. Napríklad poinsetie, o ktorých sa hovorí, že stoja za obdiv iba desať dní v zime, si môžu udržať svoje jasne sfarbené listene až do polovice leta.

Niektoré pestrofarebne kvitnúce rastliny rastliny kvitnú iba krátko a potom odumierajú. Veľmi ťažko je ich udržať do nasledujúceho roku. Nazývame ich dočasne pestovanými rastlinami. Vystavujte ich a obdivujte ich, kým sú na vrchole svojej krásy, a potom ich zlikvidujte.       

Podobné články