Zvoľte si správnu tvrdosť matraca

Spánok je pre naše fyzické aj psychické zdravie veľmi dôležitý. Mali by sme spávať pravidelne a dostatočne dlho. Aby bol náš spánok kvalitný, musíme dodržiavať zdravú životosprávu a pripraviť si preň ideálne podmienky. Spálňa musí byť svieža a pravidelne vetraná, prostredie v nej príjemné. Ak všetko dodržiavate, no napriek tomu sa budíte dolámaní, problém môže byť vo vašom matraci.   

Spite ako v bavlnke vďaka kvalitnému matracu.
Reklamy

Prečo je matrac tak dôležitý?

Každý z nás prespí v priemere až tretinu svojho života, a to je skutočne veľká časť. Ak sa chceme cez deň cítiť dobre, vyberáme si kvalitnú kozmetiku, dobré jedlo a snažíme sa tráviť čas zmysluplne. Veľa z nás však zabúda na to, že aj spánok by mal byť pre nás prioritou. Aby sme sa dobre vyspali a načerpali sily do nového dňa, potrebujeme pohodlný matrac. Práve matrac má na náš spánok veľký vplyv

Jeho význam možno toľko nevnímame, pretože spíme. Lenže nevhodný matrac môže ovplyvniť celý náš nasledujúci deň. Používanie nesprávneho matraca môže viesť k bolestiam chrbtice, šije, bedier či kolien. V spánku sa budete kvôli nepohodliu prevracať, a tak si vaše telo a myseľ poriadne neodpočinie a vy sa budete zobúdzať ešte unavenejší, než ste si šli ľahnúť. 

Aj keď si kúpite matrac od kvalitného výrobcu, nie je to záruka, že sa dobre vyspíte. Okrem kvality musíte hľadieť aj na to, aký matrac je ideálny práve pre vaše telo

Typy tvrdosti matracov

Pri nákupe v e-shopoch sa stretnete s označením tvrdosti matracov písmenami T alebo H. Poznáme 4 typy tvrdosti: T1, T2, T3, T4.

Prvý typ matracov s označením T1 je mäkký matrac. Je vhodný hlavne pre deti do 60 kg. Pretože váha tela je nízka, nezaborí sa telo do matraca tak, aby to vadilo kĺbom a svalom. 

Druhý stupeň matraca je T2 – stredne mäkký matrac. Tento typ matraca sa odporúča pre ľudí s nižšou hmotnosťou, a to do 80 kg

Ďalším typom je T3, čiže stredne tvrdý matrac. Používať by ho mali ľudia s váhou do 110 kg. Tento typ matraca a matrac T2 sú najpredávanejšie.  

Posledným označením matraca je T4 – tvrdý matrac. Tento typ je vhodný pre hmotnosti nad 110 kg a používa ho teda len zlomok našej populácie. Tvrdý matrac totiž môže spôsobiť, že si pri ležaní tlačíte na cievy, a preto vám môžu tŕpnuť končatiny. 

Taštičkové matrace – moderné spanie. Zdroj: Materasso.sk

Ako tvrdý matrac si vybrať?

Najmäkšie matrace sa vyrábajú predovšetkým z latexu alebo peny. Veľmi dobre sa prispôsobia krivkám tela, ale silnejší ľudia by ich nemali používať. Práve mäkkosť im môže spôsobiť bolesti kĺbov. Mäkké matrace sa hodia pre malé deti alebo pre ľudí, ktorí majú problém s pohybovým aparátom. 

Stredne mäkké matrace patria k najobľúbenejším matracom na trhu. Vyrábajú sa z rôznych materiálov. Nájdete matrace z pružín, taštičiek, studenej peny a iných kvalitných materiálov. Obľúbené sú hlavne preto, že nie sú ani tvrdé, ani mäkké. 

Stredne tvrdý matrac volia prevažne mladí ľudia. Ak nemáte problém s pohybovým aparátom, je to ideálny matrac pre vás. Poskytuje chrbtici výbornú oporu a vyrába sa prevažne v sendvičovom prevedení. Obľúbené sú aj pružinové matrace

Veľmi tvrdé matrace by mali voliť ľudia s vysokou hmotnosťou. Tu je však problém, že tieto matrace nie sú až tak pružné, čo môže spôsobovať tlak tela na matrac, a tak sa ráno môžete budiť s bolesťami kĺbov alebo so stŕpnutými končatinami.

Manželské postele

Čo ak máte s partnerom iné telesné dispozície a iné potreby pre spánok? Zaobstarajte si posteľ, kde môžete vložiť dva matrace. Pri výbere napríklad zdravotného matraca dbajte na vlastné potreby a jediné, čo majú mať spoločné, je výška. 

Nie je žiadny problém, keď si žena vyberie mäkší matrac napríklad z PUR peny a muž tvrdý matrac z latexu. Pod plachtou ich rozdielnosť vidieť nebude a obaja môžu spávať ako v bavlnke. 

Dbajte aj na veľkosť postele. Ideálna posteľ by mala mať rozmer minimálne 160 cm x 200 cm

Voľba materiálu matraca

Pri výbere materiálu myslite na priedušnosť matraca. Výhoda priedušného materiálu spočíva v tom, že sa v ňom nebudú usádzať roztoče, plesne a iní cudzopasníci, a pri dobrom vetraní v miestosti matrac v prípade potreby rýchlo uschne

Medzi vhodné materiály patrí napríklad kokosové vlákno, konské vlasy, agáve či morská tráva. Ak si z týchto materiálov nevyberiete, sústreďte svoju pozornosť na matrace, ktoré výrobca označuje ako antibakteriálne. Tie ocenia najmä alergici, ale mali by na nich spať aj ľudia bez alergických potiaží. 

Ak si na internete nedokážete vybrať matrac, ktorý by bol pre vás ideálny, urobte si test matraca priamo v predajni, kde rôzne tvrdosti vyskúšate priamo na sebe.

Podobné články