Obsah
S koncom vykurovacej sezóny prichádza pre majiteľov rodinných domov množstvo prác a kontrol, ktoré je potrebné urobiť. Tento článok má za úlohu vytvoriť checklist, ktorý je dobré dodržať. Len s kvalitnou kontrolou a údržbou budú všetky systémy vo vašom dome fungovať tak, ako majú, a nezlyhajú vám v dobe, kedy je to najmenej vhodné – v ďalšej vykurovacej sezóne.
Pre dobrú prehľadnosť bude kontrola domu po zime rozdelená do 4 oblastí. Postupne sa totiž budete musieť zamerať na kontrolu vykurovacej sústavy, prehliadku strechy a odkvapov, údržbu okien, a nakoniec tiež na okolie vášho domu – ak vlastníte bazén alebo máte na záhrade jazierko.
Kontrola vykurovacej sústavy
Nech už svoju domácnosť vykurujete kotlom na tuhé palivo alebo kotlom na plyn, jedno je isté. Váš kotol bežal naplno po celú zimu a na konci vykurovacej sezóny potrebuje odpovedajúcu starostlivosť.
Kotol na tuhé palivo bude potrebovať poriadne prehliadnuť a hlavne vyčistiť. Behom vykurovacej sezóny sa na neho nachytá množstvo nečistôt. Toto čistenie by ste mohli zvládnuť kľudne sami, postačí napríklad špachtľa. Potom je potrebné zamerať sa na šamot a skontrolovať jeho celistvosť, prípadne potom opraviť všetky praskliny v ňom. Nezabudnite tiež na kontrolu všetkých roštov a klapiek.
Pokiaľ kúrite plynom, je dobré zveriť prehliadku plynového kotla odborníkovi. Taký kotol je zložité zariadenie a starostlivosť o neho vyžaduje odbornú kvalifikáciu. Technik ho vyčistí a urobí celkovú prehliadku – skontroluje všetky tesnenia a ďalšie diely ako sú trysky, ventily, plynový horák či káble. V prípade potreby všetko nastaví, prípadne vymení chybné diely.
Pokiaľ budete robiť kontrolu sami, určite nikdy nezabudnite na expanznú nádobu. Jej úloha je vo vykurovacej sústave dosť dôležitá. V prípade potreby v nej upravte tlak, alebo si ju tiež nechajte skontrolovať odborníkom.
Ak by ste údržbu kotla zanedbali a odkladali ju na poslednú chvíľu pred ďalšiu zimu, zaplatili by ste za technikove služby omnoho viac a tiež by ste museli na prehliadku čakať dosť dlho – ako technici, tak aj kúrenári majú vždy najviac práce práve pred zimou. Kvalitnou kontrolou sa vyhnete tiež zbytočným problémom s tým, že vaša vykurovacia sústava bude hriať málo alebo nebude hriať vôbec. Začať toto riešiť až so začiatkom novej vykurovacej sezóny je skutočne chybou.
Komín
V ďalšom kroku vás neminie prehliadka komína. Tu je na mieste opäť povolanie odborníka – kominára. Okrem toho, že váš komín vyčistí od všetkých nečistôt a sadzí, urobí tiež odbornú prehliadku jeho celistvosti a zhodnotí jeho funkčnosť. Čistý komín bez sadzí bude mať dobrý ťah, a tým bude znižovať aj spotrebu paliva.
V prípade spalinovodu na plynový kotol je tiež nutná prehliadka. Nečistoty sa usadzujú aj v ňom, a pre správny odvod spalín von z vášho domu je nutné, aby sa spaliny pohybovali správnym smerom. Zanesený spalinovod by mohol spôsobiť mnoho zbytočných problémov.
Čo sa týka poslednej časti vykurovacej sústavy, radiátorov, ich údržbu a celkovú kontrolu je najvhodnejšie robiť ešte pred začiatkom vykurovacej sezóny. Avšak pre úplnosť kontroly po konci zimy ich aspoň obíďte a zhodnoťte pohľadom či nikde nič nekvapká. Celková prehliadka spojená s odvzdušnením vás bude čakať zase pred začiatkom novej zimy.
Údržba okien
Umytie všetkých okien je vhodné urobiť aspoň 2x do roka. Ako ideálny čas pre jedno z týchto čistení sa ponúka jar a koniec vykurovacej sezóny, a vy tak pri očiste skiel môžete urobiť rovno celkovú prehliadku a údržbu. Na čo všetko sa pozrieť?
Tesnenia a kovanie
Na vašich oknách prezrite všetky tesnenia. Musia sa očistiť od všetkých prípadných nečistôt a je vhodné ošetriť ich silikónovým olejom. Ak tesnenia už trúchnivejú, bude potrebné ich vymeniť.
Potom sa pozrite tiež do odvodňovacích kanálikov. Sú to tie malé otvory v dolnej časti rámu. Tieto kanáliky musia byť priechodné a behom zimy do nich mohlo zatiecť množstvo nečistôt.
Kovanie k bezchybnému fungovaniu potrebuje aspoň raz ročne namazať. Výrobcovia odporúčajú pre svoje okná rôzne typy olejov, pokiaľ neviete, čím mazať, vhodný bude opäť silikónový olej, ktorým nemôžete nič skaziť. Namažte celé kovanie, hlavne sa však zamerajte na jeho pohyblivé časti.
Nastavenie
Toto je tá zložitejšia časť údržby okien. Aj keď ste pred zimou mali okná perfektne nastavené, behom teplotných zmien budú materiály rôzne usadať a pracovať, čo môže zapríčiniť drhnutie okna alebo rôzne netesnosti.
Pokiaľ si na toto trúfate, k nastaveniu budete potrebovať imbusový kľúč a návod pre konkrétne okná. Podľa typu problému sa okná nastavujú buď pomocou nastavovacích skrutiek, alebo sa v nastavovacích bodoch upravuje prítlak.
Skutočne sa ale už nejedná o nejaké jednoduché pootočenie skrutkou. Pokiaľ si nie ste úplne istí, je na mieste zavolať servis.
Plastové okná tiež majú 2 režimy – zimný a letný. Pred zimou a po nej by sa preto vždy mali nastaviť na ten správny. Pokiaľ ste o tomto fakte nevedeli, všetko potrebné nájdete v návode k vašim oknám. Prepínanie medzi režimami je jednoduché a s návodom to určite zvládnete.
Kontrola strechy a odkvapov
Behom zimy musí celý nápor snehu zvládnuť strecha vášho domu, preto by ste na ňu na jar určite nemali zabudnúť.
Urobte základnú vizuálnu prehliadku – skontrolujte, či sa niekde neposunuli škridle, či nie sú nejak poškodené, pozrite sa na odvetrávacie komíniky. Skontrolujte celé oplechovanie strechy. Potom strechu prezrite aj z povaly. Nikde nesmie ani trochu zatekať. Pokiaľ sa tak deje, je potrebné tento nedostatok odstrániť čo najskôr. Inak by sa zatekanie neskôr začalo prejavovať zhnitými krovmi či ošarpanými omietkami.
Menšie poruchy, akou je napríklad posunutá škridla, určite zvládnete, v prípade väčších poškodení ale určite volajte pokrývača. Strecha je dômyselné zariadenie a jej opravy vyžadujú odbornú kvalifikáciu.
Ak je vaša strecha v poriadku, prejdite ku kontrole odkvapov a žľabov. Takmer určite budú po zime dosť zanesené a budú potrebovať vyčistiť. Pokiaľ by ste toto zanedbávali, odkvap by sa skôr či neskôr upchal a mohol by spôsobiť zatekanie do domu.
Zariadenia v okolí domu
Ak máte vedľa domu bazén, čaká na vás množstvo ďalšej práce.
V prvom rade je nutné dôkladné vyčistenie bazéna – nielen vody, ale celková mechanická očista všetkých jeho povrchov.
V ďalších krokoch budete musieť po zime uviesť do prevádzky všetky bazénové zariadenia – obehové filtračné čerpadlo či prípadné ďalšie príslušenstvo.
Po opätovnom napustení bazéna budete musieť tiež upraviť pH vody, prípadne tiež jej tvrdosť a ďalej použiť bežnú bazénovú chémiu k úprave vody. Potom bude bazén už pripravený na nadchádzajúce letné mesiace.
Záhradné jazierko
Ak si svoju záhradu skrášľujete jazierkom, to bude po zime tiež potrebovať dôkladnú starostlivosť.
Zo všetkého najskôr je potrebné vyčistiť vodu – zbaviť ju všetkého napadaného lístia, rastlín a ďalších nečistôt. Pokiaľ voda už zapácha, bude vhodné ju vymeniť celkovo.
Potom si prejdite a skontrolujte všetky zariadenia, ktoré vo vašom jazierku používate – môžu to byť čerpadlá, spínače, prívody či napríklad osvetlenie. Hlavne je dobré zistiť, či je všetko funkčné. Pokiaľ to tak nie je, urobte všetky potrebné opravy či výmeny dielov čo najskôr. Zmerajte tiež pH vody a v prípade potreby ho upravte.
Pokiaľ nič z návodu nepodceníte a skutočne poctivo všetko skontrolujete a odstránite prípadné nedostatky, zaručene vám na začiatku novej vykurovacej sezóny bude všetko fungovať tak, ako má. Vy tak budete mať v letných a jesenných mesiacoch už od týchto prác kľud.
V neposlednej rade si určite tiež ušetríte množstvo času, námahy a tiež financií, ktoré sú spojené s prípadnými haváriami na rôznych zariadeniach vášho domu v dôsledku zanedbaných kontrol. Naviac, riešiť napríklad pokazený kotol či zatekajúcu strechu až v ďalšej vykurovacej sezóne, kedy potrebujete teplo najviac, sa skutočne nehodí.