Ako odstrániť škvrnu od pera?

Škvrny od pera sú veľmi nepríjemnou súčasťou každodenného života. Občas si každý potrebuje kúpiť nové kvalitné pero – čo nie je napísané v diári, akoby ani nebolo. Pri písaní sa potom veľmi ľahko môže stať nehoda a škvrna od pera je hneď na tričku. V horšom prípade, keď sa k peru dostanú deti, môžu škvrny či čmáranice skončiť aj na koženej sedačke. Zaujíma vás, ako sa týchto škvŕn zbaviť? Pozrite sa na pár tipov, ktoré prinášame v tomto článku.

Reklamy

Ako vyčistiť látku od pera?

Postup sa bude mierne líšiť podľa toho, čím ste si nepríjemnú škvrnu spôsobili. Častejšie bývajú škvrny od bežných pier, menej časté škvrny od atramentu. K tým sa dostanete väčšinou pri výmene náplne v plniacom pere.

Čo teda so škvrnou na látke, ktorá vznikla vinou bežnej prepisovačky? Najúčinnejšie budú postupy za použitia chemických látok.

Potrebovať budete určite lieh, bežné žlčové mydlo a peroxid vodíka. Prvým spôsobom je potom ich kombinácia spoločne s čpavkom:

  • Škvrna sa najskôr mechanicky očistí liehom.
  • Následne látku vyperte a potom použite mydlo spolu s čpavkom.
  • V ďalšom kroku použite peroxid vodíka. Najskôr ho ale vyskúšajte na malý kúsok inej látky, niektoré tkaniny môže odfarbovať. Vyhnete sa tak tomu, že tkaninu, na ktorej je škvrna, zničíte.
  • Po odstránení škvrny látku ešte raz vyperte.
skvrna od pera

Okrem čpavku ale môžete skúsiť použiť aj glycerín. S jeho pomocou bude postup vyzerať takto:

  • Na úvodné mechanické čistenie škvrny použijete horúci glycerín, ktorý necháte chvíľu pôsobiť. Následne ešte škvrnu očistíte liehom.
  • Látku preperte v rukách žlčovým mydlom a zamerajte sa na miesto so škvrnou. Pokiaľ bude stále škvrna na svojom mieste, opäť skúste peroxid vodíka. Opakujte ale vyššie popísaný postup, aby ste sa vyhli zničeniu látky.
  • Látku následne vyperte v práčke.

Menej agresívnymi, ale zároveň aj pravdepodobne menej účinnými spôsobmi čistenia škvrny od bežnej prepisovačky môžu byť alpa, prípadne kokosový olej. Na bežnú textíliu bude vhodnejšia alpa, na koženku (peňaženky, kabelky) zase kokosový olej. Postup bude rovnaký. Použiť môžete špongiu na riad. Vybraný prostriedok na ňu nanesiete a škvrnu od pera s ňou potom pretriete. Potom bude ešte potrebné vyprať látku v žlčovom mydle.

Rovnako tak môžete na odstránenie všetkých škvŕn od pier vyskúšať aj odlakovač na nechty. Pri jeho použití ale platí to isté, čo pri peroxide vodíka – najprv si ho vyskúšajte na malom vzorku látky, pretože niektoré tkaniny by mohol odfarbovať a látku by ste tak zničili. Pokiaľ vašu látku neodfarbuje, určite sa nebojte ho použiť. Všetky škvrny od pier odstraňuje veľmi účinne. Postačí ho naniesť na škvrnu a poriadne pretrieť, použiť môžete opäť obyčajnú špongiu na riad. Látku potom opäť nezabudnite vyprať – buď ručne v žlčovom mydle, alebo normálnym spôsobom v práčke. Odlakovač dokáže odstraňovať škvrny dokonca aj z kože.

Čo so škvrnami od atramentu?

Pri škvrnách od atramentu platí jediné pravidlo. Čím rýchlejšie sa do odstraňovania pustíte, tým máte lepšiu šancu škvrny sa zbaviť. Neotáľajte preto, a do odstraňovania sa pustite ihneď vo chvíli, kedy škvrna vznikne.

Prvým prostriedkom, ktorý môžete skúsiť na čerstvú škvrnu, je ocot. Najskôr sa však snažte dostať von z látky čo najviac atramentu za použitia pijavého papiera. Potom na škvrnu naneste ocot a nechajte ho aspoň hodinu pôsobiť. Pokiaľ škvrna stále drží, môžete skúsiť miesto dočistiť liehom. Nakoniec nezabudnite látku starostlivo vyprať.

Ďalšími domácimi tipmi sú tiež kyselina citrónová a mlieko, pričom postup bude rovnaký ako pro použití octu – najprv sa pokúsite zbaviť čo najväčšieho množstva atramentu s pomocou pijavého papiera. Potom na škvrnu šťavu z citróna alebo mlieko nanesiete a necháte aspoň hodinu pôsobiť. Pokiaľ bude škvrna stále držať, opäť sa uplatní dočistenie liehom. Následne látku vyperiete v práčke.

skvrna od pera

Ako vyčistiť koženú sedačku od pera?

Máte na to niekoľko možností. Využiť môžete odlakovač na nechty, ktorý si dokáže so škvrnami na koži poradiť celkom účinne. Ten, kto chce zvoliť šetrnejšie spôsoby čistenia, môže vyskúšať jedlú sódu. Tá sa zmieša so zubnou pastou a vzniknutá kašička sa nanesie na postihnuté miesto, kde sa nechá pôsobiť.

Vyskúšať môžete opäť aj citrónovú šťavu. Tento spôsob ale na koži najskôr nebude účinný.

Dobrou voľbou sa môžu stať tiež akékoľvek hygienické prípravky na báze alkoholu – napríklad dezinfekčný gél na ruky.

Celkom vysokým kalibrom ohľadom čistenia škvŕn od pera je potom lak na vlasy. Môžete s ním čistiť kožu, ale aj iné, bežné textílie. Škvrny odstraňuje účinne. Jednoducho sa na škvrnu nastrieka a nechá zaschnúť. Následne sa toto miesto pretrie handrou alebo špongiou namočenou do mydlovej vody.

Zapamätajte si ale 2 hlavné zásady – čím rýchlejšie sa do odstraňovania škvrny pustíte, tým väčšie šance na jej odstránenie máte. Tou druhou je fakt, aby ste si hlavne pri peroxide vodíka a odlakovači na nechty dali pozor, a vyskúšali si ich najskôr na malom vzorku látky. Chcete predsa svoj obľúbený kus oblečenia vyčistiť, nie ho zničiť. Pokiaľ by tieto prostriedky váš typ tkaniny odfarbovali, vyberte si z iných, menej agresívnych prostriedkov.

Podobné články