8 dôvodov, prečo by ste mali začať deň pohárom vody s citrónom

Aj keď sa to možno nezdá, spánok je pre naše telo náročným procesom. Obzvlášť pokiaľ spíme málo, budíme sa dehydrovaní. Našim logickým prvým krokom po zobudení sa je tak pitie vody. Z rovnakého dôvodu je dobrý aj pohár vody pred spaním. Túto vodu si ale môžete ešte dochutiť a okrem nej tak dodať telu aj potrebné živiny a minerály, ktoré zabezpečia vášmu telu ten správny štart do dňa. Ako? Doprajte si ráno vodu s citrónom.

Reklamy

Účinky citrónovej vody

Pre lepšie pochopenie toho, aké má citrón účinky, sa najprv pozrieme na prospešné látky, ktoré sa v ňom nachádzajú.

Ako základ môžeme označiť veľké množstvo vitamínu C, flavonoidy a vlákninu. V citróne ale nájdeme množstvo ďalších užitočných látok – vitamíny A a E, vápnik, veľké množstvo draslíku či železo a horčík. Pridaním citrónovej šťavy do vášho ranného pohára vody tak do tela doplníte všetky tieto živiny a látky.

Jeden citrón denne vám tak môže zaistiť nezanedbateľné zlepšenie imunitného systému. Naviac je nabitý látkami, ktoré fungujú ako antioxidanty, vaše bunky tak budú chránené pred poškodením voľnými radikálmi, čo sa prejaví na spomalení ich starnutia.

Poďme sa teraz pozrieť detailnejšie na to, aké sú účinky citrónu na organizmus.

cotronová voda

Účinky citrónu

Účinky citrónu majú veľmi široké spektrum. Je to dané množstvom aktívnych látok, ktoré sa v citróne nachádzajú. Pre lepšiu prehľadnosť si zostavíme prehľad týchto látok a dozvieme sa, aké sú ich účinky.

Vitamín C

Vitamín C je známy hlavne vďaka svojim účinkom na imunitný systém, ktorý posilňuje. Okrem toho má ale tiež veľa iných dôležitých funkcií. Pôsobí ako antioxidant, chráni naše bunky a spomaľuje ich starnutie. Svoj vplyv má tiež pri tvorbe kolagénu, vďaka čomu podporuje pokožku, kosti či zuby. Podieľa sa tiež na podpore normálnej funkcie nervovej sústavy.

Provitamín A

Provitamín A je látka, z ktorej si ľudské telo vyrobí vitamín A, nazývaný retinol. Patrí tiež do kategórie antioxidantov, a naviac je nenahraditeľný pre náš zrak. Podporuje správne funkcie sietnice.

Vitamíny skupiny B

Z tejto skupiny nájdeme v citróne hlavne kyselinu listovú (vitamín B9) a kyselinu pantoténovú (vitamín B5). Vitamín B5 potrebujeme k energetickému metabolizmu – je súčasťou množstva enzýmov. B9 sa zase uplatňuje pri krvitvorbe.

Vitamín E

Tento vitamín je ďalší z rady antioxidantov, ktoré sa v citróne nachádzajú. Okrem toho hrá svoju úlohu pri podpore nervového a imunitného systému.

Minerály a stopové prvky

Z tejto kategórie môžeme v citróne nájsť draslík, vápnik, železo, zinok, fosfor či horčík. Vápnik potrebujú hlavne naše kosti a zuby, draslík reguluje krvný tlak a podporuje nervový systém, železo je nezastupiteľné pre transport kyslíku po ľudskom tele a tiež znižuje mieru únavy, fosfor je potrebný k správnej činnosti kardiovaskulárneho systému, horčík zase podporuje naše svaly a pôsobí proti kŕčom. Zinok sa podieľa snáď na všetkých procesoch v ľudskom tele, spolu s horčíkom tak ide o jeden z najdôležitejších minerálov vôbec.

Flavonoidy

Flavonoidy sú veľmi užitočné zlúčeniny, ktoré majú opäť antioxidačný účinok. V citróne sa tak nachádza široké antioxidačné spektrum, ktoré sa stará o ochranu našich buniek pred voľnými radikálmi a vyplavovanie toxických látok z tela.

citronová bomba

Vláknina

Citrón je na vlákninu veľmi bohatý. Vláknina zlepšuje trávenie, je prevenciou zažívacích problémov a čistí črevá. Okrem toho sa ale tiež podieľa na regulácii hladiny krvného cukru a cholesterolu.

Zastúpenie aktívnych látok je tak v citróne veľmi rozmanité. Teraz sa už ale poďme pozrieť na našich 8 dôvodov, prečo by ste mali začínať deň pitím citrónovej vody.

 1. Posilníte imunitný systém a budete odolnejší
  Pravidelné pitie vody s citrónom môže posunúť váš imunitný systém na úplne inú úroveň. V citróne je totiž všetko, čo k svojmu fungovaniu potrebuje, hlavne zásoba vitamínu C a množstvo antioxidantov. Budete tak ďaleko odolnejší proti rôznym vírusom a infekciám.
 2. Podstúpite prírodný detox
  Pitie horúcej vody s citrónom nakopne tiež endokrinný a vylučovací systém. Odbúranie a eliminácia toxických látok tak budú vo vašom tele prebiehať omnoho rýchlejšie. Vaše bunky tak budú chránené pred poškodením týmito toxínmi.
 3. Pomôže vám pri chudnutí
  Teplá voda s citrónom nalačno vás môže zasýtiť. Svoju rolu v tom hrá samozrejme vláknina. Znížite tak počet kalórií, ktoré ráno prijmete. Citrón navyše neobsahuje žiadne tuky, pri redukčnej diéte či cvičení je preto ideálny. V pití citrónovej vody potom samozrejme môžete pokračovať aj v priebehu dňa.
 4. Naštartujete a zlepšíte tráviaci systém
  Pri dnešnom spôsobe života sú zápcha a hnačka bežnými problémami. Pravidelné pitie citrónovej vody dokáže trávenie zlepšiť. Pokiaľ trpíte zápchou, môžete skúsiť piť horúcu citrónovú vodu nalačno, ktorá napomáha vyprázdňovaniu.
 5. Zavodníte organizmus
  Čo si budeme hovoriť, skoro všetci ráno pijeme kávu, tá organizmus ale ešte viac odvodní. V priebehu dňa potom často na pitný režim zabúdame a divíme sa, prečo sme unavení. Je to práve zlým pitným režimom. Pokiaľ si rannú kávu nedokážete odpustiť, aspoň ju kompenzujte pohárom citrónovej vody. Tá výborne hydratuje celý organizmus.
 6. Urobíte niečo pre svoju pleť
  Široké spektrum antioxidantov v citrónovej vode bude bunky vašej pokožky chrániť pred poškodením voľnými radikálmi. Zvýši sa tak kvalita pleti a spomalí jej starnutie. Okrem toho bude aj lepšie hydratovaná, vďaka čomu budete vyzerať sviežo a celkovo mladšie.
 7. Vyrovnáte vaše pH
  Tu sa opäť dostaneme ku káve. Kto jej pije veľa, môže trpieť prekyslením organizmu. Vďaka zásaditému účinku citrónovej vody ale vaše pH môžete vyrovnať. Citrón je síce veľmi kyslý a pH citrónu sa pohybuje okolo úrovne 2,4, v organizme ale pôsobí zásadito. Vyrovnaním pH uľavíte vášmu žalúdku a vyhnete sa zažívacím problémom.
 8. Zlepšíte si náladu
  Citrónová voda reguluje tlak krvi a dáva vášmu telu dostatok energie, čím pomáha znížiť hladinu stresu. Naviac sa v nej nachádza množstvo aktívnych látok, ktoré podporujú činnosť nervového systému. Vďaka jej pitiu sa tak budete cítiť viac uvoľnení. Z rovnakého dôvodu si môžete dopriať aj vodu s citrónom pred spaním.

Ako ste mohli vidieť, pitie citrónovej vody je veľmi zdravé, môže vyriešiť mnoho problémov a ráno nakopne váš organizmus tým správnym smerom. Aj pri citrónovej vode ale platí, že nič sa nemá preháňať. Určite je potrebné aj ďalej piť vodu, s tou citrónovou ju môžete striedať. Pokiaľ si urobíte väčšie množstvo citrónovej vody, uchovajte si ju v chladničke, nech ju máte čerstvú čo najdlhšie.

Určite do svojho programu zaraďte ranný pohár citrónovej vody, ktorý vás naštartuje. V priebehu dňa si môžete dopriať aj ďalších 4-5 pohárov, striedajte ich ale aj s pitím normálnej vody.

Pre dosiahnutie požadovaných účinkov je potrebné piť citrónovú vodu pravidelne. Len tak dosiahnete všetkých vyššie popísaných zdravotných benefitov.

Podobné články