Keď si po prvý raz kúpite mladú popínavú rastlinu, bude pravdepodobne vyzerať hustá a celkom pevná. To však bude trvať iba dovtedy, kým nezačne rásť. Ak sa nemá príliš roztiahnuť do plochy, treba jej rast upravovať a podoprieť ju. Na to môžu poslúžiť rôzne podpory, ako trstiny, pevný drôt, machové tyče, malé mriežky alebo jednoducho vlákna na ktoré sa môžu rastliny prichytiť. Podpory rastlín by mali pôsobiť nenásilne,tenké trstiny sú dostatočne pevné.
Podpory treba vtlačiť do zeminy, kým je rastliny ešte malá, vtedy možno upraviť jej tvar i rozmery. Mnohé kvitnúce popínavé rastliny produkujú viac kvetov, ak ich rast upevňujete horizontálnym smerom, než ako keby rástli vertikálne.Takéto rastline je najlepšie nechať rásť okolo slučiek pevného drôtu alebo ohybnej trstiny.
Trstiny a mriežky
Menej bujným popínavým rastlinám, stačí jedna alebo viac tenkých trstín, vtlačených do zeminy, ktoré fungujú ako podpory. Niektoré rastliny okolo opory ovijú svoje stonky, iné sa okolo trstiny obtočia stopkami listov a niektoré majú drôtovité úponky, ktoré sa špirálovite obtočia okolo akejkoľvek vhodnej tenkej podpory. Tieto rastliny potrebujú naozaj iba podporu a občas úpravu rastu. Niekedy sa vytvorí nadbytočný plazivý výhonok, ktorý sa nikde neprichytí, čo môžem vyzerať dosť atraktívne.
Popínavé rastliny, ktoré dosiahnú vrcholu svojej podpory, odtiaľ často oblúkovite prevísajú. Ak to priestor dovolí, nechajte ich tak rásť. Niektoré rastliny treba ku podpore priviazať. Nikdy ich však nepriväzujte pevne. Ako rastliny rastie, jej stonky hrubnú a úväzy sa môžu do nich vrezať. Použitie široké košikárske vlákno, zelený povrázok, krúžky na kvety alebo kancelárske sponky. Najprv pevne pripevníte úväz k podpore a potom voľnú slučku pripevníte k rastline.
Machová tyč
Machová tyč je iným druhom podpory popínavých rastlín. Vlhká machová tyč prispeje k tvorbe vzdušných koreňov rastlín, ktoré môžu do nej vrásť. Takto rastú mnohé filodendrony a ich príbuzný, rovnako ako piley a dokonca aj fikusy.
Výroba machovej tyče
1. Drôtené pletivo s menšími okami zrolujte do trubicového tvaru.
2. Voľné konce drôtu upevníte tak že ho zohnete dovnútra trubice.
3. Na jednom konci trubice drôty spleťte dokopy, na druhom konci drôty rozstrihnite a konce vyhnite.
4. Trubicu z drôtu pevne chyťte a vyplňte ju rašeliníkovým machom. Pomocou dlhej drevenej palice mach pevne utlačte.
5. Naplnenú trubicu spojte voľnými koncami drôtov. Postavte ju do stredu kvetináča a po okrajoch ju upevníte zeminou.
6. Popínavú rastlinu zasaďte do zeminy a jej výhonky pripevníte k machovej tyči drôtenými háčikmi. Rastlinu i tyč pravidelne sprejujte.
Zrezávanie rastlín
Všetky izbové rastliny treba periodicky zrezávať. Sem patrí všetko: od veľkých „chirurgických“ zákrokov až po vyštipovanie jemných rastových výbežkov, čo podporí pravidelnejšie rozvetvovanie a kríkovitý vzhľad rastliny. Je dôležité, aby zostávajúce stonky neboli pomliaždené. Niektoré izbové rastliny, ako Jaminum polyanthum, Plumbago auriculata a Passilora caeruela, kvitnú iba na výhonkoch, ktoré vznikli v súčasnej vegetačnej sezóne, výhonky z predchádzajúceho roku nekvitnú.