Vyberte si tie správne rastliny pre váš domov

Izbové rastliny dokážu oživiť každý interiér. Ich úloha však dávno nie je len estetická. Veľa druhov interiérových rastlín dokáže byť prospešných pri čistení vzduchu alebo odstraňovaní nadbytočnej vlhkosti. Avšak, aby ste si mohli skutočne vychutnať krásu a výhody izbových rastlín, je dôležité venovať pozornosť správnemu výberu. V dnešnom článku vám prinášame niekoľko rád ktoré vám pomôžu pri výbere a nákupe interiérových rastlín.

Reklamy

Svetelné podmienky

Pri nákupe izbových rastlín sa musíte vždy zamyslieť, či dokážete rastline poskytnúť vhodné podmienky na to aby mohla rásť. Pred kúpou je preto dobré zistiť si o danom druhu rastliny čo najviac, prípadne hľadať presne ten typ rastliny ktorý vám bude vyhovovať. Ako prvý a zrejme najdôležitejší prvok, ktorý musíte zohľadňovať pri starostlivosti o izbové rastliny sú svetelné podmienky. 

Väčšina izbových rastlín potrebuje pre svoj správny rast slnko. Nemusí to však byť podmienkou. Ak máte byt orientovaný na sever a teda sa k vám dostane slnka len veľmi málo nemusíte sa báť. Existuje niekoľko druhov rastlín, ktorým sa bude dobre dariť aj v tieni. Patrí medzi ne napríklad:

Sansevieria  – táto odolná rastlina je známa svojou schopnosťou rásť vo všetkých svetelných podmienkach, vrátane tieňa. Je ideálna pre tých, ktorí hľadajú nenáročnú rastlinu, ktorá sa prispôsobí rôznym prostrediam.

Zamioculcas zamiifolia – je odolná rastlina, ktorá sa teší obľube v interiéroch. Táto rastlina je veľmi vhodná pre ľudí, ktorí nemajú s pestovaním rastlín žiadne skúsenosti. Nevyžaduje si veľa starostlivosti a dokáže rásť aj v tieni.

Epipremnum aureum – táto rýchlo rastúca rastlina je známa svojou schopnosťou prežiť v ťažkých podmienkach. Nepotrebuje veľa slnka, preto sa hodí do tmavých miestností ako býva často napríklad kúpeľňa. Je to výborná voľba pre tých, ktorí hľadajú nenáročnú rastlinu s atraktívnymi, zelenými listami.

Drácena – táto rastlina je veľmi známa a obľúbená. Každého dokáže zaujať svojimi krásnymi listami. Existuje niekoľko odrôd, ktoré sa môžu líšiť vzhľadom listov. Na starostlivosť je veľmi nenáročná a dokáže rásť aj v tieni. 

Ak máte v byte alebo v dome dostatok slnečného svetla, bude pre vás výber izbových rastlín oveľa jednoduchší. Môžete si vybrať z veľkého množstva rastlín, ktoré sa na trhu nachádzajú. Nezabúdajte však že svetlo nie je to jediné čo rastlina potrebuje. Pred kúpou preto zvážte ešte niektoré podmienky, ktoré je dobre splniť aby ste si vybrali tú správnu rastlinu pre vás. 

Potted Green Indoor Plants

Dostatok vody a vlhkosti

Ďalším dôležitým prvkom pri starostlivosti o rastliny je správne zavlažovanie. Niektoré rastliny si vyžadujú pravidelné a dostatočné zalievanie, inak sa rýchlo stane že zvädnú. Neprospievajúca a zvädnutá rastlina určite nebude ozdobou vášho domova. Niektoré rastliny však dokážu bez vody vydržať aj dlhšie. Pred kúpou preto zvážte či veľa necestujete, alebo netrávite veľa času mimo domova, kedy by sa o vaše rastliny nemal kto postarať. V takomto prípade sa určite zamerajte na rastliny ktoré nepotrebujú pravidelné zalievanie.

Sukulenty a kaktusy jednoznačne vedú v skupine kvetín, ktoré nepotrebujú veľa vody. Naopak prehnané množstvo vody a časté zalievanie im veľmi neprospieva. Kaktusy aj sukulenty dokážu zadržiavať vodu vo svojich mäsitých listoch a stonkách, vďaka tomu vydržia bez vody dlhší čas. Tieto druhy rastlín sú preto vhodným riešením pre ľudí, ktorý netrávia veľa času doma, ale aj napriek tomu by si chceli svoj domov skrášliť živou rastlinou.

Ďalšie dôležité aspekty

Medzi ďalšie, ale nie až tak dôležité aspekty pri výbere izbových rastlín určite patrí aj ich veľkosť. Pri väčšine rastlín môžete ich veľkosť upravovať strihaním alebo zrezávaním. Niektorým rastlinám však takáto starostlivosť môže veľmi uškodiť. Ak je vaša rastlina príliš veľká musíte myslieť na úpravu rastu alebo prípadnú podporu aby ste predišli jej poškodeniu. 

Ak chováte v byte domáce zvieratá alebo máte deti, dávajte si veľký pozor pri nákupe rastlín. Väčšina druhov obľúbených izbových rastlín môže byť po konzumácií jedovatá. Domáce zvieratá ale aj deti radi skúmajú a preto je lepšie nemať v domácnosti takéto nebezpečenstvo. Poprípade môžete rastliny umiestniť na miesto na ktoré nemajú zvieratá ani deti prístup. 

Ako posledné samozrejme nezabudnite aj na dôležitý fakt, a tým je že niektoré druhy rastlín dokážu čistiť vzduch. Rastliny, ktoré čistia vzduch, sú nielen estetickým prínosom do našich domovov, ale tiež zohrávajú dôležitú úlohu pri zlepšovaní kvality ovzdušia. Tieto rastliny majú schopnosť absorbovať škodlivé látky a produkovať kyslík, čo robí z nich ideálnych spoločníkov do vašej domácnosti. Medzi takéto rastliny patrí napríklad palma areka, fiku, chryzantéma, epipremnum a mnoho ďalších. 

Pri správnom výbere izbových rastlín a taktiež správnej starostlivosti o ne, môžete získať oveľa viac ako len estetické skrášlenie domácnosti. Pamätajte pri nákupe na tieto rady, a váš výber bude nielen správny, ale navyše aj trvácny. Izbové rastliny sú dokonalou dekoráciou a váš domov bude vďaka nim pôsobiť oveľa útulnejšie. 

Podobné články