Ako vymaľovať obývaciu izbu – inšpirácia, fotografie, trendy

Obývacia izba má v domácnosti zásadné postavenie – slúži nielen na oddych a načerpanie nových síl, ale aj na reprezentáciu domu pri návšteve priateľov a známych. Môže mať však nespočetné množstvo podôb – a kľúčom k tomu je farba.

Reklamy

Rozmery a svetlo obývacej izby

Pri výbere farieb treba v prvom rade zohľadniť veľkosť miestnosti a intenzitu denného svetla. Menším miestnostiam opticky pomôžu svetlé farby. Takisto aj nízky strop – vymaľujte ho svetlou farbou, aby sa zdal vyšší. V prípade veľkej obývacej izby môžeme uvažovať opačne – nechať tmavšie farby dodať kontrast a viac charakteru. Tmavá farba na strope ho zníži, a ak chceme opticky predĺžiť jednu stenu obývačky, natrieme ju svetlejšou farbou ako ostatné.

Intenzita prirodzeného svetla

Ďalšou vecou, ktorú treba zvážiť, je množstvo prirodzeného svetla. Vo veľmi svetlej obývačke sa vyhnite jasným farbám, ako je žltá alebo oranžová. Aj keď má malé rozmery. Dávame prednosť sýtejším odtieňom zelenej, modrej, hnedej, béžovej alebo fialovej.

Všeobecné odporúčania:

 • Veľké plochy by mali mať neutrálnu farbu
 • Menšie prvky v nábytku alebo dekoráciách by mali byť výraznejšie
 • Prírodné farby sú upokojujúce
Veľmi farebná obývacia izba s kobercom v pastelových farbách. Musíte si len dať pozor, aby nebola „neprehľadná“.

Aké farebné schémy sú in?

 • Najnovším trendom je veselá a hravá obývacia izba s farebnými obrázkami na stenách obývačky. Všetky farby, prvky a detaily však musia byť použité premyslene a striedmo, aby nepôsobili skôr ako detská izba.
 • Jedným z najaktuálnejších farebných trendov sú pastelové farby.
 • Konzervatívnejší „ekologický štýl“ vsádza na prirodzene pôsobiace farby (prírodná hnedá, zelená, žltá…) v kombinácii s prírodným nábytkom.
 • Obľúbený je aj škandinávsky štýl, ktorý si zakladá na bielych plochách s minimalistickým použitím výrazných sýtych farieb. Zvyčajne je to modrá alebo červená farba, ale môže byť aj zelená, žltá alebo fialová.
 • Elegantnej modernej obývačke viac pristanú neutrálne farby s jednou farebnou stenou.
 • V neposlednom rade rastú aj obývacie izby v hnedej farbe, ktorá je prirodzená a vyžaruje stabilitu a istotu.
 • V poslednom čase sa bežne spája obývacia izba s kuchyňou. Pozrite sa, ako vymaľovať kuchyňu, aby mala jednotnú farbu interiéru.
Hnedá farba je uzemňujúca a navodzuje pocit pokoja a bezpečia.

Najnovšie trendy

Jedna výrazná stena

Ak máte všetky steny v obývacej izbe natreté rovnakou farbou, skúste jednu z nich zvýrazniť a dať jej osobitý charakter (to sa hodí najmä pre stenu oproti oknám). Napríklad vertikálne pruhy dvoch alebo troch odtieňov rovnakej farby dodajú miestnosti živosť a dynamiku. Alebo môžete oživiť stenu dobre zvolenou tapetou. Ak by ste chceli použiť dve rôzne farby na jej zvýraznenie, zvyšok obývačky by mal byť neutrálny. Kombinácia mnohých farieb v jednej miestnosti je zvyčajne príliš veľká.

Obývacia izba s výraznou stenou so zvislými pruhmi azúrovej a tmavomodrej farby a zodpovedajúcou obývačkovou súpravou.

Štruktúrovaný povrch steny

Ďalším trendom je dodať stene charakter pomocou techník, ktoré vytvárajú štruktúrovaný povrch. To znamená napríklad:

 • Mramorovanie – valček omotajte mokrou handričkou namočenou vo farbe.
 • Tupovanie – tupovací štetec s akrylovou farbou sa nanáša kolmými ťahmi na stenu, čím sa vytvára elegantný „opotrebovaný“ efekt s nádychom patiny.
 • Predáva sa omietka s textúrou.
 • Možnosťou je aj maľovanie špongiou.
 • Tehly vytvárajú štruktúrovaný povrch aj pri natieraní farbou bez omietky.

Pozornosť venovaná stropu a podlahe

Ľudia si zvyknú vyberať skôr farebne neutrálne podlahy, aby neboli príliš nápadné. Sýtofarebná podlaha je však nezvyčajná a nikdy nepôsobí mdlo. Čo tak zelená alebo modrá? Správnou farbou stien a nábytku môžete vytvoriť nečakane útulný priestor. Stropu sa venuje málo pozornosti, ale jeho vymaľovanie svetlejším alebo tmavším odtieňom farby použitej na stenách výrazne zatraktívni a zvýši luxus miestnosti.

Výrazná, ale stále prirodzená podlaha. Aj s mierne červenším odtieňom by vyzeral dobre.

Zrkadlá, grafika a 3D objekty na stenách

V súčasnosti sú trendom umelecké diela, sochy, 3D objekty (napríklad mapa sveta), dlaždice alebo zrkadlá umiestnené na stenách. Pod umeleckým dielom rozumieme napríklad graffiti alebo maľbu cez celú jednu stenu. Takýto dominantný prvok by sa mal prelínať s vašou osobnosťou a nemal by v miestnosti pôsobiť cudzo – mal by ju len dotvárať. Podľa odborníkov je práve punc vlastnej osobnosti kľúčom k vytvoreniu toho správneho domova. Ďalšou možnosťou sú obkladačky – stačí niekoľko dobre zvolených obkladačiek premyslene umiestnených okolo steny a efekt je dokonalý. Napríklad tri veľké dlaždice (90 × 30 cm) tesne vedľa seba alebo menšie (30 × 30 cm) náhodne rozmiestnené po stene. Čoraz častejšie sa veľké zrkadlá používajú aj v obývacích izbách na zväčšenie priestoru.

Podobné články