Čierny zázrak – trstinová melasa

Označenie čierny zázrak dostala trstinová melasa vďaka jej kalorickým hodnotám a vysokému obsahu zdraviu prospešných látok. Ide o produkt, ktorý ľudia využívajú ako náhradu sladidla čoraz častejšie. Melasa je omnoho zdravšia než bežný cukor, pričom sacharidov je v nej stále dostatok. To v konečnom dôsledku znamená jediné – je výborným zdrojom energie rovnako ako bežný cukor, na rozdiel od neho ale dokáže podporiť aj naše zdravie.

Reklamy

Čo to je trstinová melasa?

Trstinová melasa vzniká pri výrobe trstinového cukru ako vedľajší produkt. Ide o tmavý až čierny sirup s výraznou vôňou, ktorý si vyslúžil označenie superpotravina. Je nutné podotknúť, že úplne právom – v melase môžeme nájsť vysoký obsah vitamínov, minerálov a ďalších užitočných látok.

Najčastejšie sa trstinová melasa používa ako zdravá náhrada cukru, okrem toho má ale samozrejme aj ďalšie možnosti využitia.

Do našich končín sa dostala až z Karibiku, dnes sa v najväčšej miere vyrába v Ázii či Južnej Amerike.

Nutričné hodnoty trstinovej melasy

Nutričné hodnoty trstinovej melasy závisia od niekoľkých faktorov – spôsobu výroby, zrelosti rastlín či množstva extrahovaného cukru. Orientačne poslúži nasledujúca tabuľka, v ktorej nájdete priemerné nutričné hodnoty trstinovej melasy.

Nutričné hodnoty na 100 g melasy

sacharidy

74 g

z toho cukry

55 g

tuky

0,1 g

omega-6 mastné kyseliny

50 mg

energia

1200 kJ

trstinova melasa
Trstinová melasa vzniká pri výrobe trstinového cukru ako vedľajší produkt.

K čomu trstinová melasa slúži?

Trstinová melasa je najčastejšie využívaná ako chutná a zdravá náhrada sladidla. Často ju konzumujú ľudia snažiaci sa schudnúť – jej kalorická hodnota je o polovicu nižšia než je tomu u bežného bieleho cukru.

Ako sladidlo ju tiež často využívajú ľudia, ktorí sa snažia žiť zdravým životným štýlom. Trstinová melasa totiž disponuje vysokým obsahom zdraviu prospešných látok a preto môže byť s ohľadom na naše zdravie veľmi užitočná. Aké látky sa teda v melase nachádzajú?

Zloženie trstinovej melasy

Melasa je stále sladidlo, preto obsahuje veľké množstvo sacharidov. To, čo ju robí vzácnou, je ale obsah vitamínov a minerálov.

Z kategórie vitamínov v nej nájdeme hlavne tie zo skupiny B. V trstinovej melase sa nachádza tiamín, riboflavín, niacín, pyridoxín, kyselina pantoténová či cholín.

Kategória minerálov je v melase tiež bohato zastúpená. V najväčšej miere sa v nej nachádzajú draslík, horčík a železo. Ďalej v melase nájdeme aj vápnik, fosfor, meď, zinok, sodík, mangán a selén.

Vďaka tomuto obsahu užitočných látok užívajú niektorí ľudia melasu aj zo zdravotných dôvodov. Aké má melasa účinky na zdravie?

  • Podporuje kosti a zuby – melasa má vysoký obsah vápniku, ktorý je pre zdravie našich kostí a zubov nenahraditeľný. Vysadiť cukor a začať používať melasu sa tak vyplatí starším ľuďom – melasa môže byť dobrou prevenciou osteoporózy.
  • Podporuje srdce a kardiovaskulárny systém – melasa obsahuje veľké množstvo draslíku, ktorý potrebujeme k tomu, aby bolo naše srdce zdravé a silné. Reguluje tiež krvný tlak. Ďalej melasa dokáže zvyšovať hladinu HDL cholesterolu, čím sa tiež stáva prevenciou kardiovaskulárnych chorôb. Zabraňuje tiež tvorbe krvných zrazenín, čím sa uplatňuje aj pri liečbe kŕčových žíl.
  • Kompenzuje diabetes – pokiaľ budú ľudia s diabetom konzumovať melasu v rozumnej miere namiesto cukru, tá môže zohrať rolu aj pri kompenzácii ich ochorenia. Je to dané tým, že melasa má v porovnaní s bežným cukrom nižší glykemický index.
  • Podporuje imunitu – melasa obsahuje tiež antioxidanty. Vďaka tomu posilňuje imunitný systém a funguje ako prevencia celej škály chorôb vrátane rakoviny.
  • Podporuje nervovú sústavu – melasa pomáha pri tvorbe sérotonínu, čím pomáha našu myseľ udržať naladenú pozitívne. Okrem toho môže tiež zlepšovať spánok či pamäť, pomáhať tvoriť energiu a regulovať hladinu stresu.
  • Z ďalších priaznivých účinkov melasy môžeme zmieniť aj podporu trávenia a prevenciu zápchy, podporu zdravia pokožky, podporu sexuálneho apetítu či podporu správnej funkcie pečene (čím pomáha čistiť organizmus).

Výhody a nevýhody trstinovej melasy

Hlavná výhoda melasy je zjavná na prvý pohľad – konzumovať ju môže každý, pričom sa môže stať sladidlom omnoho zdravším, než je bežný cukor. Vďaka nej sa do tela dostane celá škála látok užitočných pre naše zdravie.

Jej ďalšou výhodou je fakt, že vďaka jej kalorickým hodnotám je možné melasu využívať ako náhradu sladidla aj pri chudnutí.

Čo sa týka obsahu sacharidov, v melase sa skrýva výhoda zároveň s nevýhodou. Pokiaľ ju budú chcieť konzumovať diabetici, musí to byť vo veľmi rozumnej miere. Melasa síce má nižší glykemický index než bežný cukor, obsah sacharidov je v nej ale stále veľmi vysoký.

Ďalšia výhoda melasy plynie z vysokého obsahu železa. To sa v nej nachádza v prírodnej forme, ktorú naše telo dokáže ľahko spracovať. Melasa je tak výborná pre deti, tehotné a dojčiace matky či pre ľudí, ktorí trpia sideropenickou anémiou.

Kde sa dá trstinová melasa kúpiť?

Trstinová melasa je dnes už bežne rozšíreným sladidlom. Nájsť ju tak môžete aj na pultoch väčších supermarketov. Pokiaľ ju vo vašom obchode nenájdete, dá sa zohnať v bio obchodoch, veľkých drogériách alebo aj v lekárňach.

Cena melasy sa potom líši samozrejme aj podľa jednotlivých obchodov, nie je ale prehnane vysoká. Cena za 400-450 g balenie melasy začína v rozmedzí 3.5-4 €.

Možnosti použitia trstinovej melasy

Primárne je trstinová melasa samozrejme náhradou sladidla. Jej možnosti tým ale nekončia.

Môžete si s ňou napríklad dochucovať kávu z frechpressu a ďalšie horúce nápoje alebo ju používať pri varení – najčastejšie sa používa v kombináciách s mäsom, pretože dokáže zvýrazňovať jeho chuť. Pridávať ju tak môžete napríklad do omáčok alebo marinád.

Čo ste už možno nevedeli je fakt, že melasa má aj kozmetické využitie. Dokáže zlepšiť kvalitu často farbených vlasov. Melasu na vlasy však nedávajte priamo – najskôr ju narieďte s teplou vodou a potom nechajte pôsobiť. Použiť ju môžete aj v spojení s bežným šampónom pri umývaní vlasov.


Ako ste mohli vidieť, melasa sa môže stať veľmi zdravou náhradou cukru. Stále je to ale sladidlo s vysokým obsahom cukrov, preto to s jej užívaním nepreháňajte. Doporučená denná dávka melasy sú 2-3 čajové lyžičky.

Pokiaľ ale toto dávkovanie budete dodržovať a zároveň vyradíte nezdravý biely cukor, melasa môže vaše zdravie ovplyvniť veľmi priaznivo.

Podobné články