Obsah
Pravdepodobne väčšina z nás patrí k ľuďom, ktorí medzi svoje priority nezaraďujú pravidelné čistenie a údržbu práčky. Možno sme si viackrát už povedali, že po najbližšom praní práčku rozhodne vyčistíme a urobíme jej dôkladnú údržbu, ale opäť nič z toho nebolo.
Ak chceme, aby práčka po zapojení dlho vydržala ako nová, tak by sme určite mali dbať na pravidelné čistenie jednotlivých častí. Ako na to?
Jednoduché kroky na vyčistenie práčky zvnútra
Je jedno, pre aký typ práčky sa rozhodneme, koľko sme ochotní do kúpy práčky investovať. V každom prípade je čistenie práčky veľmi dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje životnosť tohto elektrického spotrebiča. Viacerí odborníci na elektroniku sa zhodnú na tom, že aspoň raz do roka by sme mali urobiť očistu práčky a skontrolovať všetky jej časti.
Najmä ak sa o práčku delí viacero ľudí, napríklad v študentskom byte, potrebuje tým viac starostlivosti, čím častejšie sa používa. Bohužiaľ, mnohí z nás pristúpime k čisteniu až vtedy, keď cítime, že bielizeň nie je dobre vypraná, nevonia alebo z práčky sa šíri zápach. Tomuto možno predísť vyčistením práčky pomocou niekoľkých jednoduchých krokov:
- vyčistenie tesnenia – ako vyčistiť práčku octom? Jednoducho! Namočíme handričku do octu a vložíme ju do dutín tesnenia. Necháme pôsobiť približne jednu hodinu a potom tesnenie utrieme suchou handrou
- spustenie dlhého programu – po vyčistení tesnenia nastavíme práčku na ten najdlhší prací program, pričom zásobník alebo bubon naplníme octom a sódou bikarbónou. Prípadne namiesto octu môžeme použiť aj kyselinu citrónovú.
- druhý cyklus – odporúča sa po prvom programe spustiť ešte jeden, aby sa práčka dôkladne vyčistila a odstránili sa aj prípadné zvyšky po prvom umývaní
- vysušenie práčky – dvierka necháme otvorené dokorán, aby sme zabránili vzniku plesní.
Odstránenie zápachu a plesne z práčky
Po pravidelnom používaní práčky a zároveň jej nepravidelnom čistení je len otázkou času, kedy sa začne z práčky šíriť zápach alebo tvoriť v nej pleseň. Potom prídu na rad otázky: Ako odstrániť nežiaduci zápach z práčky? Ako vyčistiť práčku od plesne?
Najlepším prostriedkom na odstránenie zápachu či plesne z našej práčky sú čistiace prostriedky Savo alebo Calgon, ktoré najúčinnejšie pôsobia proti zápachu, usadeninám či plesniam v práčke. Rovnako účinne odstránia aj vodný kameň.
Ak budeme čisteniu práčky venovať dostatočnú pozornosť, určite nebudeme cítiť žiaden zápach a riešiť odstraňovanie plesní.
Aj filter potrebuje vyčistiť
Ak patríte k tým šikovnejším a zručnejším, možno si dokážete novú práčku zapojiť doma aj sami bez pomoci odborníka. To je, samozrejme, veľká výhoda, pretože ušetríte možno aj niekoľko desiatok eur. A keď príde čas na čistenie práčky, určite nezabudnete na to, že aj čistenie filtra je veľmi dôležité. Ako najlepšie vyčistiť filter na práčke? Každý typ práčky má svoj odtokový filter, ktorý sa, samozrejme, zanáša pravidelným používaním práčky a z toho dôvodu sa odporúča tento filter z času na čas dôkladne vyčistiť.
Nemalo by byť žiadnou vedou pre nikoho z nás nájsť umiestnenie odtokového filtra, ale ak by sme chceli mať 100% istotu, kde presne sa filter nachádza, tak si môžeme preštudovať manuál. Potom už samotné vyčistenie filtra nie je vôbec náročné. Filter umyjeme pod tečúcou vodou, zbavíme ho nečistôt, napríklad vlasov či nitiek z oblečenia, prípadne ho môžeme dôkladnejšie vyčistiť zubnou kefkou či na nejaký čas ho ponoriť do vody s kyselinou citrónovou. Údržba filtra sa odporúča vykonávať každé tri mesiace.
Očista bubna, zásobníka i práčky zvonka
Hoci voľným okom nevidieť nečistoty v bubne práčky, neznamená to však, že tam nie sú. Ideálne by bolo čistiť bubon po každom praní, ale povedzme si úprimne, koľkí z nás to tak robia? Pravdepodobne len máloktorí. Aj bubon práčky potrebuje občas vyčistiť od vodného kameňa, usadenín, špiny, nánosov, ktoré spôsobujú nielen nepríjemný zápach, ale môžu po čase poškodiť aj dôležité komponenty a súčasti práčky.
Podľa miery znečistenia môžeme použiť rôzne prípravky na čistenie bubna práčky. Ak bubon nie je príliš znečistený, pretože má pravidelnú starostlivosť a údržbu, postačí na vyčistenie ocot alebo kyselina citrónová, ktorou napríklad bežne čistíme aj rýchlovarnú kanvicu. V prípade výrazného znečistenia bubna môžeme siahnuť po silnejších koncentrátoch, akými sú rôzne čistiace prostriedky špeciálne určené na tento účel.
Rovnako dôležitou súčasťou čistenia a údržby práčky je aj vyčistenie zásobníka v prípade, že máme práčku, ktorá je plnená spredu. Zásobník tohto typu práčky je vyberateľný v porovnaní so zásobníkom zvrchu plnenej práčky, a preto sa aj ľahšie čistí.
Ak sa o zásobník staráme pravidelne, tak väčšinou na čistenie postačí vlhká handrička, ktorou dôkladne vyčistíme, vyutierame vnútro zásobníka, hlavne po okrajoch, kde sa najviac zachytávajú nečistoty a následne utrieme suchou handričkou.
A aby očista našej práčky bola úplne dokonalá, práčku umyjeme aj zvonku, najlepšie vlhkou utierkou a čistou vodou. V prípade mastnoty môžeme použiť aj trochu jari.
Pri celom procese čistenia práčky treba mať na pamäti, že práčka musí byť vypojená z elektrického zdroja, aby neprišlo ku skratu alebo inej nepredvídateľnej udalosti. Práca s elektrospotrebičmi si vždy vyžaduje zodpovedný prístup z našej strany, zvlášť keď používame na čistenie rôzne chemické prostriedky.
Krátke zhrnutie na záver
V tomto článku sme sa pokúsili predstaviť niekoľko tipov, návodov a základných krokov pri čistení práčky. Je veľmi dôležité venovať tomuto spotrebiču maximálnu pozornosť, aby nám urobil najlepšiu službu. V dnešnej dobe je automatická práčka už samozrejmosťou, a preto aj jej čistenie by malo patriť k našim prioritám.
Údržba práčky nemusí byť vôbec finančne náročná, pokým budeme práčku čistiť pravidelne zvnútra i zvonku. Pozornosť treba venovať jednotlivým častiam, ktoré dokážeme hravo vyčistiť aj sami pomocou jednoduchých prípravkov, akými sú ocot, sóda bikarbóna alebo kyselina citrónová, ktoré sa bežne v domácnosti nachádzajú. Samozrejme, na usadeniny, väčšie nečistoty či na vodný kameň môžeme použiť aj chemické prípravky, ako sú napríklad Savo či Calgon, alebo tablety určené na čistenie bubna práčky.
Je tiež dobré, ak je práčka pravidelne čistená aj zvonka a zbytočne sa na nej nezachytáva prach či mastnota. Na to nám postačí čistá voda s handričkou a následne druhá utierka, aby práčka ostala úplne suchá.